8 mýtů o výživném, kterým rodiče bohužel věří

Neplacení alimentů patří v České republice dlouhodobě mezi nejčastější trestné činy – v roce 2015 se dokonce dostalo na druhou příčku. Jedním z důvodů jsou předsudky a nízká informovanost rodičů samoživitelů i veřejnosti obecně, kvůli čemuž mají dlužníci situaci ulehčenou.  

Asociace neúplných rodin sestavila na základě informací z projektu VašeVýživné.cz, který pomáhá právě rodičům samoživitelům, seznam nejčastějších mýtů, kvůli kterým mnozí rodiče vymáhání výživného odkládají nebo vůbec neřeší.

1) Vymáhání alimentů je drahé – NENÍ, NEMUSÍ STÁT ANI KORUNU

Rodiče, kteří obracejí každou korunu, aby zajistili chod rodiny, se často o vymáhání ani nesnaží, protože mají pocit, že je to bude stát další peníze, které nemají. Donedávna tomu tak skutečně bylo, ale v posledních měsících se rodičům otevřely nové možnosti.
„Asociace neúplných rodin vnímá situaci, ve které je obrovské množství rodičů a proto spustila projekt Vaše Výživné, díky němuž mohou rodiče spustit efektivní proces vymáhání absolutně bez investic a rizika,“ uvádí Petr Sýkora, předseda Asociace neúplných rodin. „Zapojit se do něj je nesmírně jednoduché, stačí vyplnit základní kontaktní údaje na našich stránkách a tím celý proces de facto započne.“

2) Nemanželské děti nemají na alimenty nárok - LEŽ

Jedna z nejrozšířenějších polopravd, kvůli které se rodiče často ani nepouští do sjednávání výživného se svým partnerem či bývalým manželem. Jakmile je uznáno otcovství dítěte nebo je dítě svěřeno do péče otce (či o něj matka nejeví zájem), má druhý partner vždy povinnost platit takzvanou povinnou výživu.
„Zda je dítě manželské či nemanželské nemá v takovém případě vliv. Stačí, když má dítě rodiče zapsaného ve svém rodném listu,“ říká Sýkora.

3) Pokud je dluh malý, nemá smysl ho řešit – LEŽ

Hádat se kvůli pár tisícikorunám? Spousta rodičů si chce odpustit zbytečný stres, a tak neplatičům jejich dluhy v první fázi promíjí. Jenže ze zkušenosti platí, že kdo si nezvykne platit pravidelně, s tím budou už navždycky problémy.
„Rodičům doporučujeme situaci řešit okamžitě. Ostatně na to myslí i zákon, který umožňuje vymáhat výživné ihned po jeho splatnosti. Není možné, aby dlužník upřednostňoval své potřeby nad potřeby vlastního dítěte,“ uvádí Sýkora. „Drobnější částky je navíc od dlužníka možné získat snadněji, než když pak dluh dosáhne několika desítek tisíc korun.“

4) Pokud nemá partner práci nebo je zadlužený, nemusí platit - LEŽ

Partner má exekuci na krku, bydliště na úřadě a je bez práce. Za takové situace je vymáhání výživného ztráta času, peněz a zbytečný stres – alespoň tak to vidí celá řada rodičů.
„Vymáhat výživné má smysl i v případě, kdy partner na první pohled nemá finanční prostředky,“ uvádí Sýkora. „Exekutor může nařídit například srážky ze mzdy, sociálních dávek, obstavit účet či zpeněžit movitý i nemovitý majetek a zajistit tak prostředky, které ze zákona náleží dítěti. Účinnou metodou je také zabavení řidičského průkazu, které často donutí zaplatit i notorické neplatiče.“

5) Nejlepší je dlužníka nahlásit na policii - SPORNÉ

Zajít na policejní stanici v případě rostoucího dluhu se nabízí jako logické řešení. Proces, kterým však vaše trestní oznámení musí projít, může celou situaci značně zkomplikovat a protáhnout.
„Pokud se dlužník dostane na základě rozsudku do vězení, sníží se jeho možnost výživné platit. Zároveň je z mého pohledu u českých soudů přílišná shovívavost, pokud dlužník občas zaplatí symbolickou částku,“ uvádí Sýkora. „V takovém případě se jako rychlejší a méně komplikované řešení jeví exekuce.“

6) Vymáhání výživného je pomalé, neúspěšné a většinu dluhu si nechá exekutor – LEŽ

Opak je pravdou. Vymáhání pomocí exekutora může přinést částečnou splátku již do 3 měsíců, veškeré náklady hradí dlužník, včetně odměny, kterou ze zákona exekutor má. 
„Projekt VašeVýživné.cz zajistil u exekutorů takové podmínky, že rodič vždy dostane plnou částku,“ uvádí Sýkora. „Pracovníci Asociace navíc zajišťují na základě plné moci udělené partnerským advokátům vedení veškeré agendy, pro rodiče je to tedy zcela jednoduchý proces bez stresu a nutnosti věnovat mu čas.“

7) Výše výživného je neměnná – LEŽ

Výše výživného se nedá zvýšit, i kdyby se druhý rodič stal milionářem.
„Výživné je možné poměrně valorizovat a přizpůsobit jeho výši možnostem obou rodičů,“ uvádí Sýkora. „Zažádat o zvýšení výživného je možné vždy, když dojde ke změně poměrů dítěte, potažmo rodičů či zvýšení potřeb dítěte – například při jeho nástupu do školy či odchodu na vysokou školu.“ 

8) V případě problémů se není na koho obrátit – LEŽ

Rodiče samoživitelé, které potkají problémy spojené s neplacením alimentů, mohou mít často pocit, že jsou na všechno sami. Není to však pravda, existuje celá řada organizací, na které je možné se obrátit.
„Asociace neúplných rodin je tu od toho, aby pomáhala rodičům samoživitelům, kteří se dostali do obtížné životní situace,“ uvádí Sýkora. „Kromě pomoci s problematikou výživného v rámci projektu VašeVýživné.cz umožňujeme například konzultace po telefonu s naším psychologem.“