Lékař: Lidé by si při pozorování zatmění Slunce měli chránit zrak

Lidé, kteří budou příští týden sledovat částečné zatmění Slunce, si musí podle lékařů co nejpečlivěji chránit zrak. Pokud nemají ochranné prostředky, tak by si raději měli tento zážitek nechat ujít, v opačném případě by to mohlo být to poslední, co v životě pořádně viděli, sdělil dnes ČTK lékař zlínské oční kliniky Jaroslav Polišenský. Dopad slunečního paprsku na sítnici oka může totiž trvale poškodit zrak. 

K pozorování zatmění Slunce je podle lékařů třeba mít speciální vybavení k ochraně zraku, sluneční brýle nestačí. "Nejlepší ochranou zraku při pozorování zatmění Slunce jsou k tomu určené brýle či filtry zakoupené v nejbližší hvězdárně. Jako vhodná ochrana může posloužit také speciální fólie vyrobená účelově pro potřeby pozorovatelů Slunce. Prodává se ve formátu A4 za zhruba 500 korun v obchodech, které prodávají dalekohledy," uvedl Polišenský. 
    
Použít lze podle něj také svářečský filtr stupně 13 a vyšší, krátkodobě i temný okraj rentgenového snímku. "Co naopak nestačí, jsou podomácku plamenem svíčky začerněná skla. Nestačí ani sluneční brýle. Ty nejsou totiž uzpůsobeny tak, aby zrak dostatečně chránily při přímém pohledu do Slunce. Do očí se dostane mnohem více nebezpečného záření a může je trvale poškodit," řekl lékař. 
    
Částečné zatmění Slunce budou moci lidé pozorovat po několika letech. Nastane 20. března v 09:37 a své maximální fáze by mělo dosáhnout v 10:46. Měsíc při něm zakryje shora přes 74 procent slunečního disku. Zatmění má skončit v 11:57. Pokud bude jasno, měl by být jev pozorovatelný po celou dobu. Půjde o největší zatmění Slunce nad územím Česka, viditelné mezi lety 2011 až 2026.
 
zdroj: ČTK