Lidé, kteří kvůli vodě skončili u lékaře, dostanou odškodné

Lidé, kteří kvůli střevním potížím způsobeným znečištěnou vodou v pražských Dejvicích a Bubenči museli vyhledat lékaře nebo skončili v nemocnici, dostanou odškodné. Pražské vodovody a kanalizace vyplatí 5000 korun těm, kteří donesou zprávu od lékaře, hospitalizovaní dostanou řádově více. Vodohospodáři navíc nebudou zákazníkům v postižené oblasti účtovat vodné ani stočné. Ve středu by měli hygienici oznámit, zda už je voda pitná. 

Pracovníci vodáren začali dnes ráno v Dejvicích hledat slepé rameno, kterým podle jejich předpokladu přitekla znečištěná voda. Pomocí kamerového systému prohledali zatím asi polovinu kilometrového úseku. Dál mohou pokračovat, až vyhloubí další výkopy, kterými půjde kameru do potrubí spustit. 
    
Výsledky hledání ale nemají vliv na to, kdy budou moci obyvatelé Dejvic a Bubenče znovu pít vodu z kohoutku. Očekává se, že to hygienická služba povolí ve středu po vyhodnocení testů. Zatím lidé nemohou vodu pít, vařit z ní, čistit si s ní zuby nebo mýt obličej. Po ohřátí nad 65 stupňů je možné vodu použít pro mytí nádobí, umýt se v ní mohou děti i těhotné. Vodu je třeba ale nechat odtéct. Vodohospodáři žádají odběratele, aby vodu z kohoutků odtáčeli, aby se voda s vyšším obsahem chloru dostala do celé distribuční sítě. 
    
Lidé, kteří budou chtít od vodáren odškodnění, se musí prokázat lékařskou zprávou. Podle Zdeňky Jágrové z pražské hygienické stanice lékařkou pomoc dosud vyhledalo 160 až 200 lidí. O odškodnění mohou žádat i právnické osoby kvůli ušlému zisku, například restaurace, provozovatelé služeb i třeba zubaři, kteří nemohli kvůli závadné vodě ordinovat. 
    
PVK, která je členem skupiny Veolia Voda, zatím vyšla opatření a ztráty zisku kvůli havárii na desítky milionů korun. Firmě podle výroční zprávy loni stoupl čistý zisk o 16,3 procenta na 499,76 milionu korun. Tržby se zvýšily o dvě desetiny procenta na 5,87 miliardy korun. PVK zásobuje vodou obyvatele hlavního města, v menší míře Středočeského kraje a Vysočiny. 
    
Radnice Prahy 6 zvažovala, že podá trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli kontaminaci vody koliformní bakterií, zřejmě to ale neudělá. Podle vodohospodářů bude totiž obtížné, ne-li nemožné viníka najít. Bakterie pravděpodobně pocházejí ze slepého ramene vodovodu, který nebyl zanesený v mapě. 
    
Bez pitné vody jsou obyvatelé Dejvic a Bubenče už od neděle, náhradní zásobování zajišťuje více než 60 cisteren v ulicích. Obchody zaznamenaly zvýšený zájem o balenou vodu, radnice začala v pondělí vozit pitnou vodu do škol a domů seniorů a dnes ji začala zdarma rozdávat i obyvatelům. 
 
zdroj: ČTK