Na zahraniční dovolenou je dobře vybavit se potřebnými léky

Vybavit se před cestou na zahraniční dovolenou potřebnými léky je nutností. Spoléhat se v chudých zemích Afriky a Asie na tamní medikamenty, vakcíny, případně i repelenty, může vést k závažnému ohrožení zdraví cestovatele. ČTK to dnes řekl prezident Fóra infekční, tropické a cestovní medicíny docent Rastislav Maďar s tím, že spousta léků může být nekvalitních nebo může jít o velmi zdařilé padělky. 

"Nezodpovědnost při výrobě způsobila například epidemii malárie v Pákistánu, kdy lék kvůli špatnému poměru látek se v zažívacím systému nevstřebal a z těla se bez očekávaného účinku vyloučil," řekl. 
    
Podle něho v některých situacích mohla chyba nastat neúmyslně, například špatným skladováním při teplotách nad doporučených 25 stupňů Celsia. Může ale jít o padělky, které nelze snadno poznat a které mohou ohrozit život. Například podle staršího průzkumu STEM/MARK nebezpečné padělky léčiv nepoznají tři čtvrtiny Češek a Čechů. Více než polovina o padělcích slyšela, zkušenost s nimi ale mají jen dvě procenta lidí. 
    
Právě před padělky život zachraňujících léků varoval světový kongres cestovní medicíny, který se konal v květnu v kanadském Québecu. "Léky bez účinné látky nebo s její nedostatečnou koncentrací vedou k neúčinnosti léčby nebo ke vzniku rezistence. Tato skutečnost je o to závažnější, že se často jedná o život zachraňující léčiva, například antibiotika či antimalarika," řekl ČTK Maďar, který se světového kongresu zúčastnil. 
    
Napodobení obalu včetně barvy, rozměrů a písma je na padělku často tak dokonalé, že jej nerozliší ani zkušené oko odborníka. Například antimalarický lék, který v Africe zakoupila španělská turistka, místo účinné látky artemisin obsahoval jen paracetamol. Následkem toho se zdravotní stav turistky tak zhoršil, že musela být po návratu domů ve vážném stavu přijata do nemocnice na jednotku intenzivní péče. 
    
"Nebezpečné je, že padělané jsou nejen výrobky společností pocházejících z rozvojových zemí, ale i farmaceutických producentů sídlících ve vyspělém světě, jejichž léky známe i v Česku," upozornil. 
    
V cizině je podle Maďara vhodnější kupovat přípravky známějších evropských nebo severoamerických farmaceutických společností, zkontrolovat datum použitelnosti i to, zda v lékárně byly dodrženy skladovací podmínky. Pro tento případ je vhodné mít z domova napsané účinné látky užívaných léků, v cizině se mohou prodávat pod jiným názvem. 
    
Hazardem podle Maďara je kupovat léky bez originálního obalu, byť by obsluha tvrdila, že jde o požadovaný lék. Při nákupu jehel, katetrů a dalších jednorázových zdravotnických pomůcek radí důkladně zkontrolovat neporušenost obalu a informaci o době jejich sterility.
 
zdroj: ČTK