POVOLOVÁNÍ NOVÝCH STAVEB SE NEÚMĚRNĚ VLEČE, DOPLATÍ NA TO ZÁJEMCI O NOVÝ BYT

Zájemci o nový byt v Praze by se mohli už brzy potýkat s nedostatkem vhodných bytů. Přestože se loni v hlavním městě prodalo na 7000 nových bytů, podle Českého statistického úřadu firmy zahájily stavbu jen 3949 bytů v bytových domech. Může za to nesmyslně složitý stavebně-povolovací proces, který nemá v EU obdoby. 

Třístupňový povolovací proces je český unikát, který je dalším důkazem legislativního Kocourkova panujícího v ČR. Problémem jsou nejen neúměrně dlouhé lhůty, které navíc úřady často ani nedodržují, ale také možnost kohokoliv stavební záměr napadnout a jeho realizaci tím oddálit. Možnost vyjádřit se k budoucí stavbě by měla mít jen opravdu dotčená veřejnost a ne jako nyní v podstatě kdokoliv i z druhého konce republiky.

Situaci v Praze výrazně zhoršuje územně-plánovací chaos, který trvá už několik let. Nejde jen o mediálně často zmiňované takzvané Pražské stavební předpisy, jejichž více než dvouleté martyrium je ostudou hlavního města. Praze také citelně chybí aktualizovaný územní plán, jehož nová podoba se měla původně schválit už v roce 2010. I vzhledem k demografickému vývoji, kdy se do hlavního města kvůli lepším výdělkům ročně stěhují tisíce nových lidí z regionů i ze zahraničí, je nutné vyčlenit nová místa pro bytovou výstavbu. Místo přípravy nových rozvojových lokalit však město začíná stagnovat. Pokud tento stav potrvá déle, stane se z Prahy mrtvé město.

Problémy budou mít hlavně menší developerské firmy, které nemají dostatek projektů připravených v minulosti. Těm i dočasné pozastavení činnosti, protože nebudou mít co prodávat.

Na celou situaci nakonec doplatí hlavně kupující, protože nedostatek nových bytů povede ke zdražení. Tím se výrazně sníží dostupnost bydlení a pro tisíce rodin se vlastní bydlení stane nedosažitelným snem.

Naopak vydělat na úkor kupujících mohou developeři, kteří nemohou své byty dlouho udat. Lidé toužící po novém bytu totiž budou kvůli nedostatečné nabídce nuceni sáhnout i po takovém, který by při dostatečné nabídce kupce hledal jen marně. Až po nastěhování zjistí, že byt nebyl ležákem bezdůvodně. To už ale bude pozdě. Tento problém se přitom týká i bytů nabízených některými velkými developery.

RNDr. Evžen Korec, CSc.
Generální ředitel a předseda představenstva
EKOSPOL a. s.