Při útoku v Afghánistánu byli zabiti čtyři čeští vojáci

Čtyři české vojáky dnes v Afghánistánu zabil a jednoho zranil sebevražedný atentátník, který se odpálil nedaleko základny Bagrám na východě země. Zraněný voják, který je mimo nebezpečí života, se podrobil operaci. K útoku se přihlásilo radikální islámské hnutí Taliban. Čeští politici pozůstalým vyjádřili soustrast, premiér Bohuslav Sobotka zároveň zdůraznil, že česká účast v afghánské misi bude pokračovat. Podle prezidenta Miloše Zemana vojáci nezemřeli zbytečně.  

Incident se odehrál okolo 05:15 SELČ (07:45 místního času) při patrole v okolí základny Bagrám ve východoafghánské provincii Parván. Vojáci podle velení české armády v místě prověřovali místo možného odpalu nepřátelských raket na základnu a během svého úkolu se zapojili do rozhovoru s místními obyvateli. Následně se podle náčelníka českého generálního štábu Petra Pavla do davu vmísil útočník, který na sobě měl pravděpodobně uniformu afghánské policie, výbušné zařízení bylo ve vestě.
 
Mezi padlými Čechy je 28letý rotmistr, 34letý četař a dva desátníci ve věku 33 a 39 let. Zraněný český voják, 39letý rotmistr, byl převezen do americké vojenské nemocnice v Bagrámu. Podle Pavla není v bezprostředním ohrožení života, má za sebou operaci a jedna či dvě další ho čekají.
 
Při výbuchu spolu se čtyřmi Čechy zahynulo podle české armády sedm afghánských civilistů včetně jednoho dítěte, místní média nicméně informovala až o 11 zabitých školácích a dvou afghánských policistech.
 
"Nezemřeli zbytečně," řekl Zeman o zabitých českých vojácích, jejich boj má podle hlavy státu hluboký smysl. "V Afghánistánu je jedna z nejvýznamnějších teroristických základen, která organizuje útoky vůči celému civilizovanému světu," uvedl prezident. Dodal, že není vyloučeno, že teroristé plánují útoky na další země včetně České republiky.
 
"Pokládám to za nesmírně tragickou a šokující událost," řekl Sobotka. "Chtěl bych ocenit hrdinství vojáků, kteří padli při plnění vojenské mise, při obhajobě principů, které ČR dlouhodobě hájí, tedy při principu svobody a demokracie, a chci se skutečně poklonit památce těchto novodobých českých hrdinů," dodal.
 
Podle Sobotky má mise v Afghánistánu daný a schválený mandát, se změnami se proto nepočítá. Význam zahraničního působení český vojáků ocenili i předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) či šéf Senát Milan Štěch (ČSSD), proti české účasti se vyslovili komunisté.
 
Ministr obrany Martin Stropnický přerušil zahraniční dovolenou a vrátil se do Česka. Po návratu řekl, že chce české vojáky v Afghánistánu brzy navštívit. Ve středu se Stropnický zúčastní mimořádné schůzky se Sobotkou a Pavlem, tragédií se bude rovněž ve středu zabývat vláda.
 
Ve středu večer pro ostatky mrtvých vojáků odletí armádní speciál, který do Afghánistánu dopraví pět dalších vojáků. Ti nahradí čtyři padlé kolegy a jednoho zraněného. Letoun by se měl vrátit ve čtvrtek kolem poledne.
 
Armáda již oznámila, že se o děti a manželky padlých postará. Ministerstvo obrany za každého padlého vyplatí jako odškodnění asi milion korun, pozůstalé rodiny budou také dostávat měsíční výživné.
 
Pro českou armádu je dnešní tragédie největší jednorázová ztráta na zahraničních misích. Počet mrtvých českých vojáků v Afghánistánu nyní vzrostl na devět a celkový počet mrtvých při českých vojenských misích v zahraničí od roku 1990 se zvýšil na čtyřiadvacet.
 
Dnešní útok se odehrál v době zhoršující se bezpečnostní situace v Afghánistánu. Většina aliančních vojáků z letos končící mise Mezinárodních sil pro podporu bezpečnosti v Afghánistánu (ISAF) se chystá zemi po dvanácti letech boje proti Talibanu opustit, Američané se chystají zcela stáhnout do konce roku 2016. Česká armáda by v Afghánistánu chtěla působit i po konci letošního roku, do kdy má mandát. O případném dalším nasazení, například instruktorskému, rozhodne vláda a parlament.
 
Současné složení české strážní roty působící na základně Bagrám je na misi od dubna do října. Základ stopadesátičlenné jednotky, která je operačně podřízena Američanům, tvoří příslušníci 41. mechanizovaného praporu ze Žatce a 43. výsadkového praporu z Chrudimi. Rota provádí čtyřiadvacet hodin denně patroly až do vzdálenosti 20 kilometrů od základny. V ISAF mělo Česko na začátku července 273 vojáků.
 
zdroj: ČTK