Pryč s bolestí krční páteře a hlavy

Pokud vás trápí bolesti v oblasti krční páteře, ramen a hlavy, nebo vám bolest vystřeluje do horní končetiny, mohl by vám pomoci speciální krční límec, který výrazně uleví vašim přetíženým krčním ploténkám a uvolní tak citlivým strukturám v oblasti krční páteře.  

Jaké jsou nejčastější příčiny bolestí v krční oblasti? Tzv. vertebrogenní obtíže (pocházející „od páteře“ obecně v části krční) vznikají z nesprávných pohybových návyků a držení těla, nejčastěji při sedavém zaměstnání. Pěstujeme si je prakticky již od školních let: povolený postoj a sed vede k zvýraznění krční lordózy. Protože potřebujeme neustále na něco vidět - například na monitor počítače, hlava se dostává do nežádoucího předsunu, kdy se výrazně přetěžují šíjové svaly. Jejich zkrácení dále vede ke kompresi meziobratlových disků, což s sebou nese další problémy: cervikokraniální syndrom (bolesti vyzařující do hlavy), cervikobrachiální syndrom (bolesti jdoucí do oblasti ramen a horní končetiny), a degenerativní změny v oblasti krční páteře, snížení meziobratlových destiček a tlaky na nervové kořeny, vycházející z již tak malých meziobratlových prostorů. Při pokročilých změnách na obratlech vznikají i cévní potíže – přímo obratlovými trny prochází arteria vertebralis (známá mj. i ze slavného filmu Jak básníci přicházejí o iluze). Při současném postižení karotid například aterosklerotickými změnami pak může dojít až ke ztrátě vědomí, například v záklonu. Krční obratle i disky mezi nimi jsou poměrně malé a citlivých struktur je zde mnoho, mohou vám tak i malé patologické změny pořádně znepříjemnit život.

Těchto nepříjemných obtíží se lze zbavit a jejich další progresi zpomalit pomocí trakčního límce od Disk Dr. Korejské společnosti Changuei Medical. Límec anatomicky dobře „sedí“, vaší krční páteři dá správné postavení a nedovolí se vám při sedu a stoji hrbit v poloze, v níž jste se nejspíš až dosud nacházeli. Po nafouknutí límce tu dojde k trakci, kdy se zlepší aktivní regenerace v oblasti krční páteře a meziobratlových plotének. Trakční síla až 11kg zvedá, a tím pádem i odlehčí, celou hlavu. Pokud znáte jemné protahování od fyzioterapeuta, bude to nyní podobné – jen s tím rozdílem, že vám žádný fyzioterapeut neudrží hlavu v trakci dvakrát denně po dobu 20 až 30 minut. To je totiž také doporučená doba nošení krčního límce. Fyzioterapeuta ale přesto navštivte: poradí vám, jak správně cvičit a vyrovnat svalové nerovnováhy v oblasti krční a hrudní i celé páteře, uvolní zatuhlé a přetížené svalstvo. Bez dostatečného uvolnění svalů trvale zkrácených totiž v žádném případě nelze účinně posílit svaly oslabené. Pacient „samouk“ si často škodí ještě více, neboť si sice načte údajně správné provedení doporučovaných cviků, ale zkrácené svaly si sám obvykle nepovolí. Ty pak velmi ochotně pracují namísto oslabených svalových skupin, které se tak ani neprobudí k činnosti a problém se tímto dále zvětšuje.

Trakční límec CS300 je klasifikovaným zdravotnickým prostředkem třídy 1. V ČR je k dostání v jedné univerzální velikosti s velkým rozmezím nastavení šířek od útlého labutího krčku po mohutnou „býčí“ šíji. Je vybaven pumpičkou, s jejíž pomocí jej nafouknete tak, aby vám poskytl maximum výhod: trakci s umožněním aktivní regenerace meziobratlových plotének a zlepšení držení těla. Kombinací trakčního pásu, vhodného cvičení a vyrovnání svalových dysbalancí s pomocí fyzioterapeuta se pak můžete svých potíží zcela zbavit, nebo je alespoň podstatně zmírnit.

Trakční límce si můžete zakoupit prostřednictvím e-shopu http://obchod.zermona.cz/.