Tábory pro děti meziročně zdražily o 2–3 %. Pro peněženku nejnáročnější jsou ty v cizině a jazykové

Letní dětské tábory zdražují pomalu. Je to hlavně díky obrovské konkurenci, která tlačí na ceny. Celkem lze děti poslat na tisíce míst a možnosti jsou skutečně rozmanité – od klasických táborů přes rybářské nebo sportovní až po ty příměstské. Nejlevnější dvoutýdenní tábory začínají na 1 000 Kč, průměr se pohybuje kolem 4 – 5 tisíc. Pro peněženku nejnáročnější jsou ty v cizině a jazykové, které vycházejí i na 10 000 korun za 14 dní.  

Letní dětské tábory u nás mají velkou tradici. „Již za první republiky jezdily ratolesti tehdejších slavných osobností na tábory. Za všechny můžeme zmínit jedno jméno - Václav Maria Havel, otec Václava Havla a organizátor letních táborů YMCA ve dvacátých a třicátých letech minulého století,“ říká Vojtěch Rálek, generální sekretář z organizace YMCA. 

Tradičně je největším organizátorem táborů v České republice skautská organizace Junák. Ta pořádá přes tisíc akcí se svými oddíly po celém Česku. Letos tábory navštíví zhruba 30 000 skautů. Typickým znakem je nízká cena – 500 až 1000 korun za 14 dní, a to díky tomu, že je organizují dobrovolníci bez nároku na honorář. Na skautský tábor ale nesmí jezdit děti, které nenavštěvují oddíl.

Alternativou pro skautské jsou tábory organizované různými neziskovými organizacemi, firmami a spolky. Jejich rozmanitost je obrovská. Jedním ze způsobů, jak dětem v létě zajistit program, je tzv. příměstský tábor, kde děti nespí, ale kam pouze denně docházejí. Je to jakási forma „družiny“, kdy mají děti program po dobu, kdy jsou rodiče v práci. Tento tábor je obvykle také nejméně náročný na peněženky rodičů.

Klasický dětský tábor se nejčastěji organizuje na 14 dní. Zaměření je různorodé – tábory s koňmi, rybářské, sportovní či filmové a mnoho dalších. Tyto typy se nejčastěji pohybují v cenách od čtyř do pěti tisíc korun a jejich ceny v posledních letech rostou jen o stokoruny. 

To potvrzuje i organizátor jednoho z největších jihočeských táborů Skaliny Stanislav Šimášek: „Naše tábory zdražily za posledních deset let zhruba o 10 procent, aktuálně oproti loňsku prakticky o stokorunu. Cenu zvýšily náklady na elektřinu a vyšší nájem prostor.“ Když na Skalinách před dvanácti lety začínali, cena 14denního běhu byla zhruba 4 000 korun, dnes se pohybuje v průměru kolem 4 a půl tisíce. Ceny se tedy sice takřka nemění, zato požadavky rodičů ano. Ti mají vyšší nároky zejména na program, hygienu a stravu. „Velmi často po nás rodiče požadovali pro své děti bezlepkovou dietu, a tak jsme tomu museli organizaci stravovávní přizpůsobit,“ dodává Šimášek.

Rodiče mají někdy skutečně vyšší nároky a nebojí se proto sáhnout i hlouběji do kapsy. Pro své děti požadují například tábory v cizím jazyce nebo v zahraničí. Ale i ty nabídka uspokojí – ať už možností poslat děti do Chorvatska, nebo jinam. Na takových pobytech se většinou spí v apartmánech a ceny jsou potom logicky vyšší. Za tento typ táboru rodiče zaplatí v průměru dvojnásobek oproti tuzemskému – okolo 10 000 korun za čtrnáct dní.