USA a další státy bombardují pozice extremistů v Sýrii

Armáda Spojených států a partnerské země zahájily první letecké údery proti pozicím radikálního uskupení Islámský stát (IS) v Sýrii. V noci na dnešek to oznámilo americké ministerstvo obrany. Podle nejmenovaných zdrojů agentury Reuters se útoky týkají zhruba dvou desítek cílů a podílí se na nich jen arabští partneři.

"Mohu potvrdit, že armáda Spojených států a síly partnerských zemí provádí vojenskou akci proti teroristům ISIL v Sýrii s využitím kombinace stíhacích letounů, bombardérů a řízených střel Tomahawk," uvedl podle Reuters mluvčí Pentagonu John Kirby. ISIL je zkratkou pro původní název radikálního uskupení, který zněl Islámský stát v Iráku a Levantě.
 
Rozhodnutí zaútočit podle Kirbyho padlo v pondělí. Vzhledem k tomu, že vojenská operace pokračuje, není podle něj možné zatím poskytnout podrobnější informace.
 
Ruský prezident Vladimir Putin podle Kremlu telefonicky hovořil s generálním tajemníkem OSN Pan Ki-munem a opět zdůraznil, že nálety proti základnám Islámského státu v Sýrii jsou bez souhlasu syrské vlády nepřípustné. Agentura ITAR-TASS nicméně citovala z vyjádření syrského ministerstva zahraničí, že Damašek byl o americké akci předem informován.
 
Moskva je jedním z hlavních spojenců režimu Bašára Asada a ruské ministerstvo zahraničí předem varovalo, že americké nálety bez souhlasu Damašku by představovaly akt agrese.
 
Také syrská státní televize podle Reuters sdělila, že Spojené státy informovaly v pondělí Sýrii, že zaútočí proti teroristům v oblasti Rakka asi 400 kilometrů severovýchodně od Damašku.
 
"Jsou desítky zraněných a mrtvých," uvedla podle Reuters organizace Syrská observatoř pro lidská práva, která sídlí v Londýně a získává informace od svých aktivistů v Sýrii.  
 
Nejmenovaný americký činitel, kterého citoval Reuters, uvedl, že na útoku se podílí arabské státy. Odmítl však sdělit, o jaké země jde a jakou v útoku hrají roli. Podle zdrojů televize CNN Američané zahájili letecké údery proti baště extremistického hnutí v syrské oblasti Rakka. Na úderech se údajně podílí Bahrajn, Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty a Jordánsko, sdělily také zdroje CNN. Podle Syrské observatoře pro lidská práva se staly terčem útoků také oblasti na irácko-syrské hranici.
 
Údery jsou součástí války proti extremistům z IS, kterou před skoro dvěma týdny schválil americký prezident Barack Obama. Radikální uskupení zabralo rozsáhlá území v Sýrii i v Iráku, povraždilo tisíce lidí a setlo hlavy dvěma americkým novinářům.
 
USA a Francie již dříve zahájily cílené nálety na pozice IS v Iráku. Korespondentka stanice BBC ale poznamenala, že kampaň v Sýrii se od úderů v Iráku liší. Zatímco irácká vláda Washington k zásahu proti extremistům z IS vybídla, syrská vláda tak neučinila.
 
Ozbrojenci z IS podle pondělních zpráv vyzvali stoupence, aby útočili na občany USA, Francie a dalších států, které se boje proti radikálům účastní.
 
zdroj: ČTK