V Motole se budou od pondělka léčit čtyři syrské děti

V motolské nemocnici v Praze se budou léčit čtyři syrské děti. Malí pacienti přiletí v pondělí společně se svými rodinami díky humanitárnímu projektu MEDEVAC. Celkem dorazí do Česka 21 lidí, z toho 13 dětí. ČTK o tom dnes informoval ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD). 

"Dvanáctého října přijedou do České republiky čtyři syrské rodiny, které dosud v nelehkých podmínkách pečovaly o své nemocné děti. Odbornou lékařskou pomoc nutně potřebují čtyři malí pacienti, z každé rodiny jde o jedno dítě," uvedl Němeček. 
   
Záměr nabídnout útočiště rodinám syrských dětí, jež se budou léčit v Motole, byl zveřejněn v srpnu po schůzce pracovní skupiny pro migraci. Tyto rodiny jsou zahrnuty mezi 400 uprchlíky z táborů na Blízkém východě, které chce Česko přijmout. Podle dřívějších informací by měli být rodinní příslušníci hospitalizovaných dětí ubytováni v dočasném ubytovacím zařízení v Praze. 
    
O jejich integraci se pak bude starat Arcidiecézní charita Praha a správa uprchlických zařízení. Pracovníci charity zajistí rodinám sociální asistenci i služby tlumočníka, pomohou jim při komunikaci s lékaři. ČTK to řekla Světlana Porche, která se v charitě věnuje pomoci cizincům. Jsou připraveni nabídnout Syřanům také psychologickou pomoc, zařídit jim drobné nákupy, seznámit je s Českou republikou či zaplnit volný čas dětí i dospělých. "Doprovázíme je od příletu až do jejich odletu a víme hodně o jejich potřebách," uvedla Porche. V takové situaci je podle ní důležitá nejen zdravotní péče, ale třeba i takové drobnosti jako hračky, pantofle, župan či dudlík. 
    
Ministerstvo zdravotnictví ujistilo, že nehrozí nebezpečí, že by se prostřednictvím členů rodin dětí léčených v Motole dostalo do Česka nějaké infekční onemocnění. V Jordánsku byli všichni vyšetřeni českým lékařem. Děti jsou očkovány podle syrských zvyklostí, očkování jim bude dále doplňováno podle českého očkovacího kalendáře. V závislosti na svém zdravotním stavu by měli být očkováni proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám. 
    
Projekt MEDEVAC (Medical Evacuation) je primárně určen pro vážně nemocné děti z válkou postižených či jinak potřebných oblastí, jimž není možné zajistit léčbu v místních podmínkách. Uskutečňuje jej ministerstvo vnitra ve spolupráci s resorty obrany, zahraničí a zdravotnictví. V jeho rámci jsou léčeni pacienti v ČR, ale též vysíláni lékaři do zahraničí. 
 
zdroj: ČTK