Bilance obětí zemětřesení v Číně přesáhla 400 mrtvých

Počet obětí nedělního zemětřesení v Číně překročil 400. Při otřesech půdy podle nové bilance, kterou dnes zveřejnila čínská státní televize CCTV, zahynulo nejméně 407 lidí a kolem 2000 jich utrpělo zranění. Čínští záchranáři dnes navíc chvatně evakuovali několik set vesničanů z oblastí, kterým hrozí zaplavení vodou z jezer, jež se vytvořila kvůli sesuvům půdy uvolněným po zemětřesení.

Během pondělí se záchranářům podařilo vyprostit desítky přeživších z trosek tisíců zřícených budov. Mezi těmi, které vyhrabali prakticky holýma rukama, byl podle oficiální tiskové agentury Nová Čína rovněž pětiletý chlapec.
 
Do nejhůře postiženého města Lu-tien míří buldozery a civilní i vojenské automobily s dodávkami základních potřeb včetně pitné vody a instantních nudlí. Lidem tam chybí v podstatě všechno - od oblečení přes jakékoli přístřeší až po léky. Bez střechy nad hlavou zůstaly po otřesech tisíce lidí. V zemětřesením postižených oblastech pomáhá téměř 10.000 vojáků a policistů, uvedlo čínské ministerstvo obrany.
 
Sesuvy půdy vytvořily hráze, za nimiž vznikají nová jezera. Jejich hladina dnes stoupá, což ohrožuje zhruba 800 lidí a sedm elektráren ležících pod jezery. Případné záplavy by ohrozily nejen lidské životy, ale způsobily by také rozsáhlé výpadky proudu.
 
Zemětřesení udeřilo v neděli odpoledne místního času v oblasti asi 370 kilometrů severovýchodně od hlavního města provincie Jün-nan Kchun-mingu. Otřesy o síle 6,1 stupně prakticky srovnaly se zemí většinu starších domů.
 
zdroj: ČTK