Boje v Gaze pokračují, padlo dalších 23 Palestinců

Při izraelských útocích na Pásmo Gazy zemřelo v noci na dnešek dalších 23 Palestinců. Oznámila to palestinská agentura Maan. Šestnáctidenní konflikt si tak už vyžádal na 750 obětí a zhruba 4500 raněných. Mezi mrtvými je 718 Palestinců, na izraelské straně pak 35 osob. Americký ministr zahraničí John Kerry po jednodenní návštěvě odcestoval z Izraele bez dohody o příměří.

Kromě Kerryho vyjednává o příměří i generální tajemník OSN Pan Ki-mun a egyptští prostředníci. Jeden z egyptských představitelů řekl, že by mohlo už o víkendu začít platit humanitární příměří, které umožní věřícím muslimům oslavit konec postního měsíce ramadánu, svátek Íd al-fitr. Jeden z členů Kerryho delegace byl však opatrnější, když řekl, že "informace o tom, že by příměří mohlo začít platit o víkendu, není přesná". "Stále na tom pracujeme, ale zatím jsme se nedohodli," sdělil tento zdroj agentuře Reuters.
 
Kerry ve středu večer odcestoval z Izraele zpět do Egypta. Sdělil pouze, že se podařilo v jednáních o příměří pokročit, avšak mnoho ještě zbývá učinit.
 
O humanitárním příměří jednal do noci také izraelský bezpečnostní kabinet, ale nevydal žádné prohlášení. Rozhovory o trvalém příměří mají podle Reuters začít až za několik dní. Izraelská armáda oznámila, že na zničení raketového arzenálu hnutí Hamas a tunelů pod hranicí s Pásmem Gazy potřebuje ještě čtyři až pět dní. Exilový vůdce Hamasu Chálid Mišal je pro vyhlášení humanitárního příměří, které by začalo platit okamžitě, klade si ale podmínky, především ukončení izraelské blokády Pásma. "Nepřejeme si tuto válku a nechceme, aby pokračovala, ale nenecháme se jí zlomit," řekl Mišal.
 
Pan Ki-mun vyjádřil rozhořčení nad tím, že se rakety Hamasu našly už podruhé od začátku bojů v jedné ze škol OSN pro palestinské uprchlíky. "Školy se tak stávají vojenským cílem, ohrožuje to životy dětí," sdělil generální tajemník OSN. Ve školách se nyní nevyučuje, protože se do nich uchýlili obyvatelé Pásma, aby se ukryli před boji.
 
zdroj: ČTK