Britský parlament: Londýn dál vyváží zbraně do Ruska

Británie pokračuje ve vývozu zbraní a vojenského zařízení do Ruska. Podle agentury AFP na to poukazuje zpráva britského parlamentu, která byla zveřejněna dnes, dva dny poté, co premiér David Cameron kritizoval prodej dvou francouzských válečných lodí Mistral Rusku.

Předseda britské vlády v pondělí vyzval Evropskou unii, aby zakázala prodej zbraní Moskvě, která je obviňována z podpory a vyzbrojování proruských separatistů na východě Ukrajiny. Tvrdil přitom, že Londýn už takový zbrojní export do Ruska zastavil, jak slíbil v březnu.
 
Dnes zveřejněná parlamentní zpráva ale podle AFP konstatuje, že stále platí 251 povolení vydaných Cameronovým kabinetem, která umožňují prodej kontrolovaného zboží v celkové hodnotě 132 milionů liber (4,6 miliardy korun). Tato povolení umožňují prodej odstřelovačských pušek, munice do ručních zbraní, neprůstřelných vest, šifrovacích zařízení, vojenských komunikačních prostředků a zařízení pro noční vidění.
 
Pozastaveno nebo zrušeno bylo jen 31 licencí a nadále není povolen vývoz do Ruska, který se týká dalších třech licencí, uvádí zpráva.
 
AFP připomněla, že Cameron se v pondělí zasazoval o to, aby EU schválila rozsáhlé sankce proti Rusku a aby zastavila veškerý prodej zbraní Moskvě. Ukázal přitom prstem na Francii v souvislosti s prodejem dvou víceúčelových plavidel Mistral, která mohou přepravovat i vrtulníky a tanky.
 
První loď již přijeli převzít do Francie ruští námořníci, kteří s ní mají po zaškolení odplout v říjnu. Druhá by měla být připravena v příštím roce.
 
zdroj: ČTK