Cenu Michala Velíška získal zabitý student ze Žďáru nad Sázavou

Cenu Michala Velíška za letošní rok získal zabitý šestnáctiletý student obchodní akademie ve Žďáru nad Sázavou Petr Vejvoda. Toho smrtelně zranila psychicky nemocná žena, když šel na pomoc napadené spolužačce. Ceny se udělují podeváté, vyhlašuje je Nadace ADRA společně s televizí Nova. Jsou vzpomínkou na střihače Velíška, kterého v roce 2005 zastřelil muž, před nímž bránil mladou ženu v centru Prahy.

Čin studenta ze Žďáru nad Sázavou ocenili nejvýše svými hlasy lidé na internetu, kteří vybírali z trojice finalistů. Cenu z rukou pražské primátorky Adriany Krnáčové přebírali studentovi rodiče.
 
Dalším finalistou byl třicetiletý Petr Dlouhý ze Sedlčan. Vyprostil invalidního muže z potápějícího se auta, které sjelo ve Štěchovicích do Vltavy. Z druhého břehu řeky přeběhl po mostě, skočil do vody a staršího řidiče zachránil. Na břehu přitom stálo několik lidí, někteří si nehodu fotili.
 
Finálovou trojici doplnil rovněž třicetiletý J. C. z Prahy. V městském autobuse se zastal spolucestující. Ta upozornila řidiče na pasažéra, který ničil sedačky. Vandal po nějakém čase muže napadl a chtěl ujet metrem, zadrželi ho ale strážníci.
 
Michal Velíšek zemřel 13. září 2005 poté, co se snažil pomoci neznámé ženě. Tu v parku na pražském Karlově náměstí obtěžoval a ohrožoval pistolí jedenatřicetiletý recidivista David Lubina. Televizní střihač se jí zastal a útočník po něm dvakrát vystřelil. Lubina byl odsouzen k 25 letům vězení.
 
zdroj: ČTK