Česká spořitelna snížila zisk na 11,23 mld. Kč, Erste je ve ztrátě

Česká spořitelna, největší tuzemská banka podle počtu klientů, za tři čtvrtletí meziročně snížila konsolidovaný čistý zisk o 2,2 procenta na 11,23 miliardy korun. Provozní zisk činil 16,99 miliardy korun, loni to za prvních devět měsíců bylo 17,10 miliardy korun. Neauditované výsledky podle mezinárodních účetních standardů zveřejnila banka. Rakouská finanční skupina Erste Group Bank, která Českou spořitelnu ovládá, se ve třetím čtvrtletí propadla do ztráty 554 milionů eur (zhruba 15,4 miliardy Kč) po zisku 128 milionů eur před rokem.

Česká spořitelna zaznamenala do konce září růst úvěrového portfolia o 2,4 procenta na 510,05 miliardy korun. Rostou ale i nové úvěry, například objem nových spotřebitelských úvěrů během se meziročně zvýšil o 2,9 procenta na 18,87 miliardy korun.
 
"Pozvolna se zlepšující ekonomická situace v České republice se odrazila na zvýšeném úvěrování domácností i podnikatelských subjektů a v kombinaci s důsledným řízením nákladů i na stabilizaci provozního zisku," uvedla spořitelna. Meziroční pokles čistého zisku je prý způsoben zejména ostatním provozním výsledkem.
 
"Růst úvěrů na bankovním trhu he rychlejší než růst ekonomiky a my se na podpoře hospodářského oživení výraznou měrou podílíme. I přes stále se zvyšující regulatorní požadavky jsme schopni uspokojovat rostoucí poptávku firem i domácností po financování jejich potřeb," řekl předseda představenstva České spořitelny Pavel Kysilka.
 
Bilanční suma meziročně poklesla o 4,9 procenta na 897,28 miliardy korun. Bylo to způsobena zejména dekonsolidací Transformovaného fondu ČSPS v objemu 48,6 miliardy korun. Bez tohoto vlivu by se bilanční suma mírně zvýšila o 0,3 procenta, uvedla firma.
 
zdroj: ČTK