České spořitelně v pololetí klesl zisk, Erste Group spadla do ztráty

Česká spořitelna, největší tuzemská banka podle počtu klientů, v letošním prvním pololetí meziročně snížila konsolidovaný čistý zisk o 4,6 procenta na 7,78 miliardy korun. Provozní zisk zůstal 11,47 miliardy korun. Neauditované výsledky podle mezinárodních účetních standardů dnes ČTK oznámila banka.

"Z našich dat jasně vyplývá, že důvěra domácností i firem je vysoká," uvedl generální ředitel a předseda představenstva České spořitelny Pavel Kysilka.
 
Čistý výnos z poplatků a provizí meziročně klesl o tři procenta na 5,56 miliardy Kč. "Meziroční pokles je ovlivněn klesajícími cenami finančních služeb s tím, jak klienti stále více využívají internetové bankovnictví a zvýhodněné programy a produkty. Rostou také náklady na provize placené z karetních transakcí. Podařilo se zvýšit objem poplatků a provizí z operací s cennými papíry, zejména díky zvýšeným investicím klientů do investičních fondů. Rovněž se zvýšily provize z pojišťovacích obchodů," uvedla banka.
 
Provozní náklady se bance meziročně snížily o 4,4 procenta na 9,05 miliardy Kč. Banka zejména snížila personální náklady a náklady na informační technologie. Nově provozní náklady zahrnují také příspěvek do Fondu pojištění vkladů v objemu 468 milionu Kč.
 
Čistá úroková marže vztažená k úročeným aktivům se mírně snížila na 3,55 procenta z 3,60 procenta. To se projevilo ve snížení čistého úrokového výnosu o 2,7 procenta na 13,31 miliardy Kč.
 
Hrubý objem hypotečních úvěrů se bance zvýšil o 9,8 procenta na 160,33 miliardy korun. Nárůst podle banky ovlivnily zejména nízké úrokové sazby. Na druhé straně pokračoval pokles spotřebitelského financování, hrubý objem jejich portfolia se snížil o 3,8 procenta na 67,73 miliardy, avšak objem nově poskytnutých úvěrů vzrostl pět procent na 12,4 miliardy Kč.
 
Erste Group v pololetí spadla do ztráty
 
Rakouská bankovní skupina Erste Group Bank, která ovládá Českou spořitelnu, spadla v prvním pololetí do čisté ztráty 929,7 milionu eur (zhruba 25,6 miliardy Kč). Erste Group Bank o tom dnes informovala v tiskové zprávě. Loni v pololetí měla banka čistý zisk 301,2 milionu eur (8,3 miliardy Kč). Ztráta za druhé čtvrtletí činila podle agentury APA 1,033 miliardy eur. Akcie Erste Bank se obchodují na pražské burze.
 
Provozní zisk banky za pololetí činil 798 milionů eur. "Výsledek za první pololetí zčásti odráží opatření, která jsme oznámili 3. července tohoto roku," uvedl předseda představenstva banky Andreas Treichl. Erste tehdy uvedla, že její aktivity v Maďarsku negativně zasáhne snaha tamní vlády přenést na banky část ztrát, které Maďarům u devizových úvěrů přineslo oslabení domácí měny.
 
Podle analytika Patria Online Jana Šumbery výsledky banky i přes hlubokou ztrátu potěšily, protože byly lepší, než očekávaná čísla.
 
Erste je klíčovým hráčem na bankovním trhu střední a východní Evropy. Vedle České republiky a Rakouska působí v Rumunsku, na Slovensku, v Maďarsku, v Chorvatsku a v Srbsku. Ve výhledu na celý letošní rok banka dnes zopakovala, že očekává čistou ztrátu až 1,6 miliardy eur.
 
zdroj: ČTK