Čeští vědci sestavují interaktivní mapu poničených památek Mosulu

Čeští vědci sestavují interaktivní počítačovou mapu, která dokumentuje destrukci iráckého Mosulu radikály z organizace Islámský stát (IS). Trojice odborníků shromažďuje všechna dostupná data, která by v budoucnu mohla pomoct při obnově historického města. Projekt Ohrožená architektura města Mosul spojil členy České archeologické mise v severním Iráku: archeology Karla Nováčka a Lenku Strakovou ze Západočeské univerzity v Plzni a pražského arabistu a historika Miroslava Melčáka, informují dnes Lidové noviny. 

Zkáze podle projektu neuniklo 34 sakrálních staveb, 29 islámských mešit, škol a hrobek a pět křesťanských kostelů a klášterů. Kromě toho byly zničeny také dvě civilní budovy, palác a nemocnice z doby osmanské říše. Pouze šest zničených budov pocházelo z 20 století. Mosul tak ztratil značnou část své historické paměti, uvádějí LN. Celkem čeští vědci zaregistrovali 45 zničených objektů, z toho 36 nenávratně. Jsou úplně srovnané se zemí a rekonstruovat je nebude možné, řekl novinám Melčák. 
    
Vědci pracují s archivními satelitními snímky, domnívají se proto, že konečný výčet navždy ztracených památek může být ještě vyšší. 
    
Radikálové IS zveřejnili záběry dokumentující ničení mosulské knihovny a muzea i památek ve starověkém Nimrúdu a Hatře. Minulý týden radikálové podle iráckých úřadů poničili části 2700 starého města Chorsábád. Město bylo jedním z významných center v Asyrské říši a proslulo díky obřím sochám okřídlených býků s lidskou hlavou.
     
Islámský stát vyhlásil v části Iráku a Sýrie chalífát. Na území, které ovládá, se nacházejí jedny z nejvýznamnějších archeologických nalezišť na světě. Radikální hnutí odmítá vše, co není v souladu s jeho interpretací sunnitského islámu, jako kacířství. Jeho členové ničí prastaré památky, nicméně podle úřadů je i prodávají, aby získali peníze. Zvěrstva IS na starověkých pokladech odsoudila Organizace spojených národů jako válečný zločin a útok proti společnému dědictví celého lidstva. 
     
Irák požádal mezinárodní leteckou koalici, která pomáhá bojovat proti islámským radikálům, aby ochránila archeologická naleziště. Irák Američany požádal o satelitní snímky Chorsábádu a Hatry, aby odborníci mohli vyhodnotit rozsah škod. Jen v severoirácké provincii Ninive mají radikálové z IS pod kontrolou 1700 archeologických nalezišť. 
 
zdroj: ČTK