Cestovnímu ruchu v ČR se daří, ale i zde chybějí kvalitní zaměstnanci

Turistická sezóna v České republice je sice sotva v polovině, ale už teď je jasné, že ta letošní bude úspěšná. Zvyšuje se jak počet zahraničních návštěvníků, tak chuť Čechů objevovat krásy naší země. Zvýšení atraktivity České republiky pro zahraniční turisty nahrává především bezpečnostní situace, kdy ČR patří mezi nejbezpečnější destinace vůbec, lokální cestovní ruch zase táhne sílící ekonomická jistota lidí a trend trávit část dovolené kratšími pobyty v tuzemsku. Navíc stoupá kvalita a pestrost nabídky rekreačních služeb, a to především v regionech, kde až na výjimky pokulhávala.  

Od loňského roku došlo ke značnému nárůstu pracovních nabídek v oblasti cestovního ruchu. Dokládají to i statistická data, která dokazují růst poptávky po ubytovacích a rekreačních službách v řádu desítek procent. „Na Profesia.cz nejvíce vzrostl počet nabídek v oborech jako kuchař, číšník, pokojská služba nebo pokojská,“ říká Zuzana Lincová, ředitelka Profesia.cz. „Nyní v letní sezóně je ale poptávka také po barmanech, plavčících, krupiérech, sommeliérech nebo fyzioterapeutech do wellness a lázeňských zařízení.“

Podnikatele v cestovním ruchu v současné době vedle byrokracie nejvíce zatěžuje nedostatek kvalitních uchazečů o práci, což dokázal i nedávný průzkum agentury CzechTourism. Pomyslné křivky nabídky volných míst a zájmu o ně se podle údajů Profesia.cz protnuly ve čtvrtém čtvrtletí roku 2015, od té doby počet nabídek v cestovním ruchu stále stoupá a počet uchazečů o práci klesá. Letošní letní sezónu do velké míry „zachraňovali“ brigádníci, a to jak v ubytovacích zařízeních, gastro provozech, tak i v cestovních kancelářích a agenturách. Mnozí z nich mají navíc po sezóně velkou šanci získat stálé místo.
 
„Zajímavé je, že při výběru nových zaměstnanců není tak důležité vzdělání – diplomy a výuční listy hrají při výběrových řízeních jen malou roli,“ konstatuje Zuzana Lincová. „V oboru, kde zaměstnanci přicházejí do kontaktu s lidmi, kteří si chtějí především odpočinout, něco si užít a relaxovat, hraje největší roli příjemné vystupování uchazečů a schopnost uspokojivě vyřešit případné problémy. Dalším významným faktorem je odborná praxe a zkušenosti, v některých oborech samozřejmě také jazykové znalosti.“

Jak vypadá nabídka volných míst regionálně? V první řadě je nutné říct, že široká nabídka pracovních příležitostí v cestovním ruchu je v současné době ve všech krajích, vedou Moravskoslezský, Jihočeský a Jihomoravský kraj. Největší sháňka je po kuchařích a číšnících, kde ve druhém pololetí 2016 Profesia.cz nabízí řádově tisíce míst. Největší počet reakcí ze strany zájemců o práci je o obory číšník, recepční, pokojská, barman, animátor volného času a kuchař.