Chovanec oznámí opatření k ochraně úřadů před zásilkami s jedem

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) dnes seznámí veřejnost s preventivními opatřeními ke zvýšení ochrany některých státních úřadů. Opatření souvisejí s obálkami s jedem, které neznámý pachatel či pachatelé v minulých dnech poslali Chovancovi a ministrovi financí Andreji Babišovi (ANO). Tiskový brífink se uskuteční po jednání Ústředního krizového štábu.

Ústřední krizový štáb ve středu aktivoval premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) po dohodě s Chovancem. Přijatá opatření mají chránit "vymezené objekty státní správy".
 
Babiš i Chovanec obdrželi jedovatou zásilku minulý týden. Některá česká média poté v úterý dostala e-mail od skupiny, která se k zásilkám přihlásila. Tvrdí, že Babiš měl v obálce chlorid rtuťnatý, Chovanec bromkyan. Státní ústav jaderné, chemické a biologické ochrany tuto informaci odmítl komentovat. Podle toxikologů není výroba těchto jedů složitá, podomácku je prý zvládne připravit každý zdatný chemik z látek, které jsou k dostání v drogérii.
 
Policisté případ vyšetřují jako trestný čin obecného ohrožení, za který hrozí až osm let vězení. Údajní pachatelé v e-mailu médiím uvedli, že zásilku s jedem poslali vedle Babiše a Chovance také policejnímu prezidentovi Tomáši Tuhému. Policie to nepotvrdila.
 
zdroj: ČTK