Chřipková epidemie zasáhla celou ČR, na kontě má dvě úmrtí

Chřipková epidemie, která zasáhla už všechny kraje ČR, má na kontě tento týden dvě úmrtí, v Praze a Jihočeském kraji, obě u starších pacientů s jinou chronickou nemocí. Řada nemocných byla s vážnými komplikacemi přijata do nemocnic, mezi nimi i několik dětí. V Praze byly hospitalizovány s chřipkou dvě, čtyřměsíční a dvouleté, zvýšený počet hospitalizovaných dětí hlásí i kraj Pardubický.

Hygienici hodnotí stav jako postupující plošnou epidemii, nemocnice a sociální ústavy v nejvíce zasažených regionech zakázaly návštěvy.
 
Nejvíc, na dvojnásobek, stouply počty nemocných ve Zlínském kraji, kde jsou kvůli epidemii zakázané návštěvy v nemocnicích a sociálních zařízeních. "Blížíme se vrcholu epidemie, pravděpodobně bude příští týden kulminovat," řekla ČTK vedoucí protiepidemického odboru krajské hygienické stanice Hana Tkadlecová.
 
Jihomoravský kraj zasáhla podle vedoucí protiepidemiologického oddělení krajské hygienické stanice Renaty Ciupek nejsilnější chřipková epidemie za posledních pět let. Nejvíc nemocných je mezi lidmi v produktivním věku mezi 25 až 59 lety. Hygienici očekávají další nárůst nemocných.
 
V Plzeňském kraji tento týden stoupla nemocnost o 25 procent, eviduje nejvyšší počet nakažených od počátku roku. Nejvyšší nárůst byl na jižním Plzeňsku, o 43 procent. Chřipka zasáhla v regionu hlavně děti od šesti do 14 let. Obrovský nárůst, o 163 procent, hlásí ve středních Čechách okres Praha-východ, naopak v okresech Kolín a Kutná Hora už epidemie opadá. Počet pacientů s chřipkou roste už jen zvolna také v kraji Ústeckém, ubylo jich i v kraji Libereckém.
 
Také v Praze se začala tento týden epidemie chřipkových onemocnění zmírňovat. Nemocnost stoupla jen o sedm procent, nejvíc u seniorů. Situace podle Zdeňky Jágrové z Hygienické stanice hl.m.Prahy není tak problematická, aby bylo nutno vyhlásit plošný zákazy návštěv v nemocnicích či zavírat školy.
 
Zpomalení nárůstu zaznamenal i Karlovarský kraj, nemocnost stoupla jen o deset procent, zatímco v předchozím týdnu narostla o 50 procent. Nemocné jsou zejména malé děti do pěti let a pak mladí lidé od 15 do 24 let.
 
Epidemiologové předpokládají, že poklesy nemocnosti se postupně projeví ve všech krajích. Zatím stále na počátku epidemie je jen kraj Moravskoslezský, k lékařům tam míří nejčastěji předškolní a školní děti, nejvyšší nárůst nemocnosti byl ale zaznamenán u dospělých od 25 do 69 let. V regionu byly potvrzeny i dva případy tzv. prasečí chřipky.
 
Ve většině regionů očekávají epidemiologové případné nárůsty už jen příští týden, pak by se situace měla začít uklidňovat. Přispět by k tomu měly jarní prázdniny, které jsou v jednotlivých okresech postupně po týdnu až do půlky března. "V období jarních prázdnin by epidemie mohla poklesnout. Pomáhá tomu fakt, že děti nejsou v kolektivu, kde se tato onemocnění mnohem rychleji šíří," shrnula Jitka Luňáčková z českobudějovické krajské hygienické stanice.
 
zdroj: ČTK