ČR zasáhly bouřky, padaly při nich stromy a zastavila se doprava

Česko zasáhly v pondělí odpoledne a večer silné bouřky a nechaly za sebou zatopené sklepy a silnice, ucpané kanály a popadané stromy, které bránily provozu. Na Vysočině a na jihu Čech zastavily železniční dopravu. Vydatný déšť rozvodnil i řeky, na Klabavě v Hrádku u Rokycan vystoupala hladina dokonce na druhý povodňový stupeň. Na dalších dvou místech platí první stupeň. Hasiči kvůli odstraňování následků bouřek vyjeli k desítkám případů, všechny se však obešly bez zranění lidí. Výstraha hydrometeorologů před vydatným deštěm a povodňová bdělost platí pro celou republiku ale až do dnešních 20:00.

Jihočeský kraj
 
Hasiči na jihu Čech odstraňovali až do rána po bouřkách provázených silným deštěm spadlé stromy a pročišťovali ucpané kanály. V Českých Budějovicích spadly silné větve na auta, v Šumavských Hošticích na stodolu, v Hluboké na trakční vedení železnice. Nikdo nebyl zraněn.
 
"Od pondělní 16:00 do dnešních 06:00 hasiči zasahovali na zhruba 40 místech," řekla dnes ČTK mluvčí krajských hasičů Vendula Matějů.
 
Podle českobudějovického meteorologa Jaroslava Hintermüllera na některých místech spadlo až 67 milimetrů srážek, třeba v Pasekách na Písecku. Někde ale pršelo sporadicky, v Kremži na Českobudějovicku to byly jen dva milimetry. Dnes bude na jihu Čech zataženo až oblačno, déšť nebo přeháňky, místy bouřky, ojediněle doprovázené přívalovými srážkami, nárazovým větrem a kroupami. Nejvyšší denní teploty 22 až 25 stupňů Celsia, na Šumavě kolem devatenácti.
 
Plzeňský kraj
 
Na druhý povodňový stupeň stoupla dnes ráno po pondělních odpoledních a večerních srážkách hladiny řeky Klabavy v Hrádku u Rokycan, ve Strašicích je na řece první povodňový stupeň. ČTK o tom informoval Český hydrometeorologický ústav. Na řece se tak projevily vydatné srážky, které spadly v Brdech. Za uplynulých 24 hodin napršelo do dnešního rána nejvíce srážek v bouřkách s přívalovými srážkami právě v oblasti Brd, kde spadlo až 86 milimetrů vody. V Plzeňském kraji byly vydatné deště také na jižním Plzeňsku, kde napršelo 63 milimetrů vody. V souvislosti s počasím měli několik výjezdů i hasiči, situace ale nebyla nijak dramatická, řekl ČTK řídící důstojník krajských hasičů.
 
Hasiči v kraji vyjížděli například do Plzně - Koterova, kde blesk odpoledne zapálil pšeničné pole. Tři jednotky požár uhasily, na poli vznikla škoda 25.000 korun. U Kasejovic na jižním Plzeňsku hasiči odstraňovali vyvrácené stromy. Vodu ze sklepa čerpali v Nýřanech na Plzeňsku a ze sklepů v Klenčí pod Čerchovem na Domažlicku. V Klenčí začalo silně pršet kolem 18:30 a silný déšť trval skoro hodinu. Hasiči čerpali vytopené sklepy, v jednom domě se voda dostala do chodby a pokojů v přízemí, řekl ČTK zastupitel z Klenčí Jiří Anderle. "Kvůli špatně vyřešené kanalizaci při větším dešti vylétávají víka kanálů a voda z kanalizace se valí po hlavní silnici se vším co v ní je," doplnil.
 
Praha
 
Hasiči v Praze v pondělí večer a v noci na dnešek kvůli silnému dešti a větru vyjížděli k 55 zásahům. Nejčastěji odčerpávali vodu ze sklepů, podjezdů nebo garáží, ale také z vestibulu metra na Václavském náměstí. ČTK to dnes sdělila mluvčí pražských hasičů Pavlína Adamcová. Voda znovu po dvou týdnech natekla také do zázemí Divadla ABC ve Vodičkově ulici. Zřejmě deště poškodily také vodovodní potrubí v Michli, kde se propadla vozovka a bez pitné vody je zde asi 4200 lidí, řekl mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) Tomáš Mrázek.
 
Podle Adamcové hasiči skoro v polovině případů vyjížděli kvůli dešti v Praze 4, výrazněji přívalový déšť škodil také v centru. Hasiči vedle čerpání vody také čistili koryto Botiče, aby uvolnili odtok vody v potoce, nebo odstraňovali podmáčené stromy.
 
V divadle ABC jsou po dešti opět vytopené kanceláře, herecké šatny i sklady kulis, řekla ČTK mluvčí Městských divadel pražských Tereza Mrzenová. "Letos to není poprvé, Divadlo ABC bylo zaplavené již 27. května a 7. července," připomněla. Divadlo nyní kvůli prázdninám nehraje. "Stihne se to vysušit, než budeme hrát. Až první dva dny v srpnu máme dvě představení," doplnila mluvčí. Na odhad škod je podle ní brzy.
 
V Michli v ulici Na Křivině se zřejmě vlivem deště propadla vozovka do kaverny, v níž je přerušené vodovodní potrubí. Voda posunula čtyři metry trubky s půlmetrovým průměrem, půda v okolí je podmáčená a bude třeba prozatím odstranit jeden sloup veřejného osvětlení, řekl ČTK mluvčí PVK Mrázek. Odstraňování havárie by podle něj mělo trvat do středečních 07:00, zásobování lidí pitnou vodou v okolí zajišťuje deset cisteren.
 
Podle mluvčího Dopravního podniku hlavního města Prahy Jiřího Štábla dešťová voda v pondělí večer natekla do vestibulu metra uprostřed Václavského náměstí, odkud ji odčerpali hasiči dopravního podniku. Prostory nyní vysoušejí, vestibul by se měl znovu otevřít kolem poledne. Provoz metra není narušen, lidé mohou do stanice vstoupit vestibulem stanice metra B Můstek, dodal.
 
Déšť zaplavil také sklepní prostory v administrativní a skladové budově farmaceutické firmy Zentiva v ulici U Kabelovny. Podle mluvčí společnosti Dany Pavlouskové sklepy skladové budovy nejsou využívané a vodu odčerpali firemní hasiči. Výroba zasažena nebyla, firma má nyní navíc plánovanou výrobní odstávku, doplnila.
 
Středočeský kraj
 
Středočeští hasiči vyjížděli od pondělního odpoledne kvůli bouřce ke stovce případů. Nejčastěji zasahovali u stromů a větví spadlých na vozovku nebo čerpali vodu ze zatopených prostor. V odstraňování popadaných stromů pokračují dnes ráno na Kladensku, Rakovnicku, Kolínsku a Příbramsku, řekla ČTK mluvčí krajských hasičů Lenka Kostková. Dramatická situace byla například v Dubenci na Příbramsku, kde voda z rozvodněného potoka vytopila deset až 15 domů.
 
Kvůli vydatným srážkám stoupla v Čenkově na Příbramsku hladina Litavky. Ráno tam platil první povodňový stupeň, podle starosty Jana Hauptmana ale žádné potíže zaznamenány nebyly. "Naštěstí se nám to vyhnulo," uvedl Hauptman.
 
Profesionální i dobrovolní hasiči podle Kostkové zasahovali u událostí souvisejících s počasím od pondělních 15:00 až do dnešního rána. Nejvíce výjezdů, 23, měli v okrese Praha-západ. Často zasahovali také na Berounsku a Kolínsku. V Příbrami podle Kostkové stále pokračují v čerpání vody ze zatopených sklepů. Podle meteorologů se na Příbramsku srážkové úhrny za posledních šest hodin pohybovaly kolem 50 milimetrů. V rámci celé republiky pršelo nejvíc právě v Brdech na Příbramsku, za 24 hodin tam spadlo až 86 milimetrů srážek. Na ostatním území Česka se srážkové úhrny pohybovaly převážně do 20, místy až do 40 milimetrů.
 
V Dubenci na Příbramsku měli potíže s rozvodněným potokem, voda se dostala do řady domů. "Jsme na místě a čekáme, až voda trošku opadne. Z koryta potoka se voda vylila do sklepů," řekl ČTK ráno místostarosta Luděk Sláma. Hasiči měli v Dubenci podezření i na prasklou hráz rybníka. Podle Slámy ale už voda opadá a protržení hráze podle něj nehrozí.
 
Vydatný liják podle Kostkové přidělal práci hasičům také na Českobrodsku. V samotném Českém Brodě podle místostarosty Pavla Janíka bylo sice vyplaveno několik sklepů, větší potíže ale dělal silný vítr. "Bylo polámáno asi šest stromů. Likvidují to teď technické služby," uvedl Janík. Kanály podle něj nestíhaly vodu odvádět, zatopených sklepů však bylo méně než jindy. Voda se totiž díky suchu dobře vsakovala do zahrad a pomohlo i to, že zemědělci už začali orat po vrstevnicích. "Z polí toho nešlo zase tolik," dodal Janík.
 
V Žebráku na Berounsku silný déšť zaplavil dvě chatky. V potoce tam uvízla dvě osobní auta, která se ho snažila v dešti projet. Jedno hasiči vytáhli jeřábem, druhý řidič musel počkat, až trochu opadne voda. Hasiči také pomáhali lidem, kteří se snažili přes rozvodněný potok přebrodit. Problémy měli i v Králově Dvoře na Berounsku, kde se buduje kanalizace a voda z výkopů začala ohrožovat rodinné domy.
 
V Novém Jáchymově na Berounsku blesk zapálil boudu o rozměrech osm krát 12 metrů a strom. Hasiči požár uhasili, překontrolovali termokamerou, ale s vyklízením objektu museli počkat až do rána. V Hostíně u Vojkovic na Mělnicku vyjížděli půl hodiny po půlnoci k likvidaci požáru stavební buňky. "Neznámý pachatel nejspíše využil nepříznivého počasí a stavební buňku zapálil. Způsobil škodu za 30.000 Kč," uvedla Kostková.
 
Kraj Vysočina
 
Kvůli pondělní odpolední bouřce doprovázené silným deštěm a prudkým větrem zasahovali hasiči na Vysočině do dnešního rána u šesti desítek případů. Hlavně čerpali vodu ze zatopených sklepů a odstraňovali stromy spadlé na vozovky. Spadlé stromy zablokovaly během pondělního odpoledne i železniční trať mezi Havlíčkovým Brodem a Šlapanovem.
 
"Trať se podařilo uvolnit dnes krátce po 02:00, provoz byl obnoven vzápětí," řekla ČTK regionální mluvčí Českých drah Kateřina Šubová.
 
Všechny události, u kterých hasiči v souvislosti s počasím zasahovali, se obešly bez zranění osob. Dnes ráno hasiči vyjížděli kvůli počasí pouze k jedné události. Výstraha však pro Vysočinu platí až do dnešního večera. Nejvíce událostí hasiči zaznamenali na Pelhřimovsku. Problémy však byly také na Žďársku a Třebíčsku. V Hostěticích na Jihlavsku odpoledne zapálil blesk strom a hrabanku. "Jen v Náměšti nad Oslavou zasahovali hasiči na deseti různých místech, kde převážně čerpali vodu ze zatopených sklepů a čistili ucpané kanalizace," uvedla mluvčí krajských hasičů Petra Musilová.
 
Déšť spláchl hlínu, listí a další nečistoty z okolních kopců přímo do ulic Náměště, naplaveniny ucpaly kanály. Voda s bahnem zaplavila náměstí Míru, kruhový objezd i bývalou továrnu Bytex. "Největší problém byl na náměstí u pivovaru, kam voda spláchla nánosy písku, hlíny i dřevo z obory. Doprava musela být svedena přes starý most přes řeku Oslavu, jinak by se město totálně ucpalo," řekl ČTK starosta Vladimír Měrka. Čisticí práce budou podle něj pokračovat ještě minimálně dva dny.
 
Zlínský kraj
 
Hladina Vsetínské Bečvy ve Velkých Karlovicích na Vsetínsku, která v pondělí odpoledne kvůli bouřce vystoupala na první povodňový stupeň, v noci na dnešek opět klesla. V toku bylo dnes ráno 150 centimetrů vody, běžně hladina dosahuje asi jednoho metru, zjistila ČTK z webu Českého hydrometeorologického ústavu. Hasiči od pondělního odpoledne řešili v souvislosti s bouřkou 19 případů, nejčastěji šlo o přečerpávání vody, hasili také strom zasažený bleskem, řekl ČTK mluvčí hasičů Libor Netopil.
 
Hasiči zasahovali především na Uherskohradišťsku, celkem v 11 případech. "Šlo zejména o vodu ve sklepech. Přečerpávali jsme vodu také z jímky v uherskohradišťské nemocnici a na hradišťském stadionu. V Karolince na Vsetínsku jsme jen pročišťovali kanály," uvedl Netopil. Ve Zlíně pak hasiči likvidovali požár stromu, který zasáhl blesk. Ve dvou případech odstraňovali spadané větve. "V podstatě nešlo o nijak významné události," podotkl mluvčí.
 
Hladina Vsetínské Bečvy vystoupala nejvýše ke 181 centimetrům. První povodňový stupeň, tedy bdělost, se vyhlašuje od 170 centimetrů. V pondělí odpoledne také na chvíli dosáhla prvního stupně Dřevnice v Kašavě na Zlínsku, kdy hladina byla ve výšce 84 centimetrů. První povodňový stupeň platí od 83 centimetrů, v toku je běžně asi 30 centimetrů vody.
 
zdroj: ČTK