ČRo: Vláda dala úředníkům za 1. pololetí 155 mil. Kč na odměnách

Celkem 155 milionů korun rozdělila vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) úředníkům na odměnách za první pololetí. Uvedl to dnes Český rozhlas - Radiožurnál. Nejvíc peněz rozdal úřad vlády, a to 26 milionů, nejvyšší odměnou pro jednotlivce bylo 130.000 korun pro jednoho z náměstků na ministerstvu financí. Obě předchozí vlády však rozdělily podle rozhlasu loni za půlrok práce výrazně více peněz, kabinet Petra Nečase dokonce o více než polovinu vyšší částku než Sobotkův.

Průměrná prémie na jednoho člověka udělená současnou vládou činila podle Radiožurnálu 15.746 korun. Nejvyšší průměrné odměny si vysloužili pracovníci úřadu vlády, kde na jednoho člověka připadlo 51.793 korun, a úředníci na ministerstvu zemědělství s průměrem 20.570 na jednoho.
 
Nečasova vláda dala loni úředníkům na odměnách za první pololetí krátce před svým pádem zhruba 244 milionů korun. Předseda úřednického kabinetu Rusnok, který Nečase loni v červenci vystřídal, vysoké prémie kritizoval. Přesto pak ale Rusnokův kabinet v prosinci rozdal téměř 180 milionů, přestože nezískal důvěru a vládl v demisi, uvedl Radiožurnál. Tehdejší ministr financí Jan Fischer dokonce jednomu z náměstků dal odměnu ve výši 310.000 korun.
 
zdroj: ČTK