ČSSD spustila své referendum, Sobotka věří, že přiláká nové členy

Vedení ČSSD dnes na poště na Masarykově nádraží v Praze podalo 22.577 doporučených zásilek s hlasovacími lísky pro členy strany do vnitrostranického referenda o změnách fungování sociální demokracie. Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka věří, že plebiscit nejen oživí největší vládní stranu, ale přiláká do ní také nové členy. V případě úspěchu prvního referenda ČSSD počítá s pokračováním v této praxi i v budoucnu.

Na účastníky hlasování čekají tři otázky: zda souhlasí s tím, aby o kandidátkách nově rozhodovali v přímém hlasování všichni členové strany v příslušném volebním obvodu, jestli jsou pro to, aby podle stanov alespoň 40 procent všech kandidátů na kandidátkách do krajských a sněmovních voleb tvořily ženy, a zda má ČSSD navrhnout zákonné omezení kumulace placených veřejných funkcí. Sobotka už ve čtvrtek ČTK řekl, že on na všechny tři otázky odpoví "ano".
 
Aby byl korespondenční plebiscit platný, musí se ho zúčastnit nejméně čtvrtina straníků. V takovém případě by se pak výsledek promítl do změny stanov na příštím sjezdu ČSSD v březnu. Odpovědní lístky mohou sociální demokraté posílat zpět do 3. srpna a od 6. srpna začne ČSSD sčítat hlasy.
 
"Pevně věřím, že uskutečnění tohoto referenda oživí sociální demokracii a oživí také zájem o členství v sociální demokracii. Je možné, že některým našim sympatizantům a voličům bude líto, že se tohoto hlasování nebudou moci zúčastnit, a tou cestou k tomu, aby do budoucna v dalších referendech mohli vyjádřit svůj názor, je to, že vstoupí do sociální demokracie," prohlásil Sobotka po odevzdání zásilek na poště.
 
Další případná vnitrostranická referenda by se podle něj mohla týkat nejen fungování ČSSD, ale i programových otázek. Ty chtěli už do tohoto hlasování prosadit Sobotkovi kritici v sociální demokracii. Předseda ČSSD ale považuje za důležité rozhodnutí především o tom, zda bude mít členská základna vliv na složení kandidátek. "Bude to znamenat zásadní a revoluční změnu. Budeme jediná politická strana, kde se skutečně všichni její členové budou moci podílet na sestavování kandidátních listin," uvedl dnes premiér.
 
První referendum vyjde ČSSD podle místopředsedy Martina Starce na zhruba 1,3 milionu korun. Pro korespondenční formu se sociální demokraté rozhodli na základě pozitivní zkušenosti s tímto typem dotazování straníků u německé sociální demokracie. Členové SPD loni takto hlasovali o vstupu své strany do velké koalice s křesťanskými demokraty kancléřky Angely Merkelové a plebiscitu se tehdy zúčastnilo přes 77 procent německých sociálních demokratů. Sobotka by byl rád, kdy se do hlasování českých sociálních demokratů zapojilo přes 25 procent, aby bylo platné.
 
zdroj: ČTK