Dnešní demonstraci nesvolala Holešovská výzva

Protivládní demonstraci, která se má dnes konat na pražském Václavském náměstí, nesvolala Holešovská výzva. Její představitelé to oznámili na svém webu. Zároveň se distancovali od iniciativy Skutečná demokracie (SKDE), jejíž členem je kontroverzní pražský taxikář Zdeněk Ponert.

Podle Holešovské výzvy SKDE porušila pravidla hnutí a navíc při jedné z pražských demonstrací vyvolala násilný incident před budovou České televize. Holešovská výzva organizovala ve čtvrtek a v pátek protivládní protesty, kterých se zúčastnily tisíce lidí.

Podle vedení Holešovské výzvy se SKDE k hnutí přihlásila na konci ledna při konferenci v pražském Hloubětíně. Při takzvaném celonárodním protestu požadujícím kromě jiného demisi vlády premiéra Petra Nečase (ODS), který se uskutečnil ve čtvrtek a v pátek, však prý SKDE porušila stanovená pravidla.

"Iniciativa zcela porušila veškerá demokratická pravidla svévolnou změnou obsahu protestu a webu Národní rady, jehož byla pouze správcem. Vrcholem byl násilný incident před ČT v Praze," píše se na internetových stránkách Holešovské výzvy. Její představitelé také uvedli, že SKDE už není součástí jejich hnutí.

Autoři Holešovské výzvy nedávno vyzvali vládu, aby do konce února odstoupila. Oznámili, že pokud kabinet na jejich požadavky nezareaguje, uspořádají "celonárodní protest". Požadují také odchod prezidenta Václava Klause, zastavení reforem i církevních restitucí.

Na dnešní odpoledne byla svolána další demonstrace na pražské Václavské náměstí, představitelé Holešovské výzvy však upozornili, že dnes žádné protestní akce nepořádají.

zdroj: ČTK