Domácí péče a mobilní hospice dostanou 11,4 mil.kč

Střediska domácí a paliativní péče a mobilní hospice dostanou na svoji činnost 11,4 milionu korun, sdělila dnes ČTK mluvčí ministerstva Štěpánka Čechová s tím, že rozhodnutí o poskytnutí dotace bude vydáno v průběhu příštích týdnů. Z přidělené částky je 85 procent z programu švýcarsko-české spolupráce, 15 procent dodá stát. Cílem je podpořit zdravotní péči na regionální i národní úrovni s důrazem na seniory, znevýhodněné občany a umírající, uvedla. 

"Schváleno je 13 subprojektů na podporu dlouhodobé, geriatrické a paliativní péče, dalších šest subprojektů je doporučeno jako náhradních," upřesnila. Projekty podpořené z tzv. švýcarských fondů, jež jsou součástí finančních mechanismů EU, se zaměřují na modernizaci a obnovu léčebných zdravotnických prostředků, vybudování technického zázemí pro jejich využití v domácí ošetřovatelské péči v geriatrické a paliativní medicíně. 
    
Schvalovací proces je u švýcarských fondů složitější než u běžných evropských dotací, protože se projekt schvaluje na národní úrovni, pak v Bruselu a nakonec s ním musí souhlasit švýcarská federální rada. 
    
Hospicová péče v Česku je podle expertů hrazena nedostatečně. V lůžkových hospicích pokryje sotva polovinu nákladů, mobilní hospice smlouvu s pojišťovnami nemají, takže pojišťovny domácí péči o umírající neproplácejí. Nový model financování by měl přinést projekt Všeobecné zdravotní pojišťovny, od dubna se do něj zapojilo sedm poskytovatelů této služby, výsledky budou na konci roku. 
    
Čechová ke schválené částce 11,4 miliony korun doplnila, že třetí výzva byla v programu švýcarsko-české spolupráce poslední. Celkem v programu bylo podpořeno 52 projektů zaměřených na dlouhodobou, následnou a paliativní péči v hodnotě 245 milionů korun. Vzhledem k vývoji kurzu české koruny vůči švýcarskému franku bude podpořeno ještě dalších osm náhradních projektů. 
    
S finanční podporou z evropských fondů počítá také chystaný akční plán do roku 2020 pro následnou, dlouhodobou, domácí a návaznou péči. Dlouhodobou péči užívá v ČR 13 procent obyvatel, čerpají ji zejména senioři, 40 procent žen a 24 procent mužů je starších 80 let. V domácí zdravotní péči v roce 2011 bylo 472 poskytovatelů, ošetřeno bylo 147.000 pacientů, z nich 80 procent starších 65 let. Kvalita a dostupnost služeb mezi regiony se liší, ministerstvo chce z evropských peněz podpořit a ve spolupráci s kraji vytvořit regionálně vyrovnanou síť těchto služeb. 
 
zdroj: ČTK