Evropský soud pozdržel ukončení léčby ochrnutého muže ve Francii

Evropský soud pro lidská práva vyzval v úterý večer Francii, aby do jeho konečného rozhodnutí udržovala při životě muže, který je již šest let vážně ochrnutý. Nařízení evropského soudu přišlo krátce poté, co francouzský nejvyšší správní soud se vyslovil pro odpojení ochrnutého muže od přístrojů, které ho udržují při životě. Konečný verdikt evropského soudu padne nejdříve za několik měsíců. Informovala o tom francouzská média.

Osmatřicetiletý Francouz je v takzvaném vegetativním stavu a nevnímá. Francouzský zákon z roku 2005 zakazuje aktivní eutanazii, ale umožňuje za určitých podmínek nechat zemřít člověka, jehož stav je beznadějný.
 
Život tetraplegika Vincenta Lamberta má být podle "historického" rozhodnutí soudců Státní rady, nejvyšší instance správního soudnictví v zemi, ukončen. Lambert je po automobilové nehodě od roku 2008 ve vegetativním stavu v nemocnici v Remeši.
 
Proti odpojení od přístrojů bojují soudní cestou Lambertovi katoličtí rodiče a sourozenci, kteří se v úterý obrátili o pomoc na evropský soud při Radě Evropy ve Štrasburku. Naopak manželka ochrnutého muže a lékaři usilují o zastavení péče.
 
Evropský soud nařídil ve zkráceném řízení odložit výkon úterního rozhodnutí francouzské justice a neodpojovat pacienta od přístrojů do doby, kdy vydá konečný rozsudek. Slíbil, že se případem bude zabývat přednostně, aby soudní rokování netrvalo více let, jak tomu bývá zvykem.
 
Je to vůbec poprvé, co se francouzská Státní rada vyslovila k otázce ukončení léčby s očekávaným následkem smrti. Již v únoru nicméně obecně usoudila, že zákon se může uplatňovat i u vážně postižených pacientů, kteří přitom jako Vincent Lambert nejsou na konci života.
 
Soudci Správní rady zdůraznili, že jejich rozhodnutí není precedentem pro podobné případy, není schvalováním eutanazie, je jen vyjádřením proti "léčebné urputnosti" u tohoto pacienta. Každý případ se podle nich musí posuzovat zvlášť. Samotné ochrnutí člověka není důvodem k zastavení léčby, podtrhl místopředseda rady Jean-Marc Sauvé. Pro radu bylo podle něj rozhodující, že Lambert před nehodou prokazatelně několikrát vyjádřil přání, aby v podobné situaci nebyl uměle udržován při životě.
 
Prezident François Hollande se začátkem roku vyslovil pro přijetí nového zákona, který by umožňoval nevyléčitelně nemocným "ukončit důstojně svůj život". Vláda nyní pověřila tým poslanců, aby do konce roku navrhl úpravy zákona z roku 2005, který je podle ní málo známý, špatně pochopený a nesprávně aplikovaný.
 
Debatu ve Francii k reformě zákona o konci lidského života oživují nyní ve Francii další dva případy. V jednom je souzen lékař, který otrávil sedm podle něj umírajících pacientů, ve druhém stane před tribunálem žena, která se pokusila ukončit život matky postižené Alzheimerovou chorobou.
 
zdroj: ČTK