Film Padesát odstínů šedi zlomil rekord prvního víkendu

Přepis erotického thrilleru Padesát odstínů šedi zlomil rekord víkendové návštěvnosti českých kin, když vzápětí po premiéře přilákal na 254.385 diváků. Ti v pokladnách 144 kin nechali 36,6 milionu korun. Uvedla to dnes Unie filmových distributorů. 

Podle informací Petra Slavíka z distribuční společnosti Cinemart to bylo 266.000 lidí. V tomto množství jsou ale započítána i malá kina, která unie do svých aktuálních statistik nezahrnuje. 
    
Padesát odstínů šedi tak překonalo téměř pět let starý rekord prvního popremiérového víkendu, který od listopadu 2010 držela první část britského snímku Harry Potter a Relikvie smrti. Tu po uvedení do kin vidělo 248.024 víkendových diváků. Druhé místo žebříčku zaujímal od prosince 2014 film Hobit: Bitva pěti armád, který podle unie distributorů navštívilo vzápětí po premiéře 239.856 fanoušků. 
    
Z českých snímků uzavíraly první desítku historické tabulky Troškovy Babovřesky, které v únoru 2013 zhlédlo při prvním víkendu 140.236 zájemců. 
    
Recenze kritiků odsunuly snímek Padesát odstínů šedi do slabšího průměru, zatímco od fanoušků na filmovém serveru csfd.cz dostal vcelku slušných 48 procent. Ve svých komentářích se často rozcházejí a jejich vtipné názory stojí za přečtení. 
    
Druhé místo aktuálního žebříčku víkendové návštěvnosti kin zaujal americký animovaný a zčásti hraný dobrodružný příběh pro celou rodinu nazvaný SpongeBob ve filmu: Houba na suchu. Příběh mořské houby, která nosí kalhoty, bydlí v ananasu a dělá úžasné hamburgery vidělo dalších 41.074 malých a velkých, tržby činí 5,6 milionu korun. Třetí je distribuční novinka - rovněž animovaný americký rodinný snímek s názvem Zvonilka a tvor Netvor s 25.455 diváky. 
    
Následuje americká sci-fi Jupiter vychází a za ní britský snímek Kód Enigmy. 
    
V první desítce skončily české komedie Babovřesky 3, Hodinový manžel a Fotograf. Na svá konta nasbíraly 139.319, 203.053 respektive 157.331 diváků. 
    
Aktuální výsledky poskytují Unii filmových distributorů provozovatelé 160 největších kin v ČR. Roční výsledky této skupiny tvoří zhruba 85 procent celkové bilance všech českých kin. Pro pořadí jsou rozhodující tržby, ne počet diváků.
 
zdroj: ČTK