Lidé, kteří se rozhodnou žádost podat, mimo jiné musejí předložit digitální kopii průkazu k ověření totožnosti, například platného řidičského průkazu, vybrat z nabídky 32 evropských zemí tu, jejíž zákony se na žádost vztahují, poskytnout internetovou adresu každého odkazu, jehož odstranění požadují, a vysvětlit, proč je tato adresa "ve výsledcích vyhledávání irelevantní, zastaralá nebo jiným způsobem nevhodná".
Společnost uvedla, že při vyhodnocování žádosti bude přihlížet k aktuálnosti informací, které obsahují výsledky vyhledávání o dotyčném člověku. "Ověříme také, zda je dostupnost těchto informací ve veřejném zájmu - například pokud souvisejí s finančními podvody, pracovním pochybením, odsouzením za trestný čin nebo veřejným působením v roli státního úředníka," uvádí se průvodním textu webového formuláře.
Google zároveň ve čtvrtek oznámil, že zakládá komisi složenou z vysokých manažerů firmy a nezávislých expertů, která se má pokusit vytvořit strategii pro zvládání předpokládané záplavy žádostí z Evropské unie. To, kdy odstraní odkazy splňující kritéria pro vyškrtnutí z výsledků vyhledávání, ale firma podle Reuters neuvedla.
Google je největší internetový vyhledávač na světě; v Evropě zpracovává 90 procent všech dotazů k vyhledávání.
"Právo být zapomenut" ve výsledcích populárního vyhledávače Googlu lidem v nedávném verdiktu přiznal Soudní dvůr Evropské unie. Stalo se tak v případu jednoho Španěla, který si stěžoval na údajné narušení soukromí v souvislosti s dražební vyhláškou na svůj opětovně nabytý dům, která se objevila ve výsledcích vyhledávání.
zdroj: ČTK