Hasiči za bouřky čerpali vodu, odstraňovali spadlé stromy a evakuovali dětský tábor

Jihočeští hasiči za bouřky čerpali vodu a evakuovali dětský tábor - Bouře v hradeckém kraji lámala stromy, blesk zapálil chatku - Hasiči v Pardubickém kraji po bouřce odstraňovali spadlé stromy - Bouřky v Ústeckém kraji vyvracely stromy a zatopily sklepy - Bouře v Plzeňském kraji lámala stromy, napršelo přes 50 mm - Středočeští hasiči vyjížděli kvůli bouřce k 50 případům - Na Vysočině shodil vítr v bouřce střechu domu, padaly i stromy.

Jihočeští hasiči za bouřky čerpali vodu a evakuovali dětský tábor
 
Kvůli silným bouřkám doprovázeným někde prudkým deštěm vyjížděli v úterý odpoledne a večer jihočeští hasiči přibližně ke 40 zásahům. Odčerpávali vodu, odklízeli spadlé stromy a větve a v Meziříčí na Táborsku pomáhali s evakuací dětského tábora. ČTK to dnes sdělila mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů.
 
"Déšť postupoval od západu na východ. Proto nejprve vyjížděli hasiči na Prachaticku, poté na Českobudějovicku a následně Táborsku. Polovinu zásahů jednotek tvořilo odklízení spadlých stromů, druhou pak čerpání vody," uvedla mluvčí.
 
V Meziříčí na Táborsku hasiči preventivně evakuovali 30 lidí z dětského tábora v blízkosti potoka a rybníka, který téměř začal přetékat. Hasiči podle Matějů pročistili jeho odtok a hladina se pak začala rychle snižovat. "Zasahující hasiči pomohli s evakuací 25 dětem a pěti dospělým," doplnila mluvčí.
 
Poblíž Borotína na Táborsku hasiči odstranili strom, který spadl na osobní auto, v Deštné na Jindřichohradecku sundávali z osobního vozu silnou větev. Vodu čerpali například v Týně nad Vltavou na Českobudějovicku, Opařanech na Písecku a v Prachaticích. Ze sklepa hotelu odčerpávali vodu místní dobrovolní hasiči v Bechyni na Táborsku.
 
Silné bouřky, před kterými varoval Český hydrometeorologický ústav, prošly v úterý odpoledne také Děčínskem. Hasiči zde vyjížděli k 29 zásahům, většinou popadaným stromům. V Libereckém kraji bouřka dočasně přerušila dopravu na třech železničních tratích.
 
Bouře v hradeckém kraji lámala stromy, blesk zapálil chatku
 
Bouře provázená silným větrem a deštěm v úterý odpoledne a vpodvečer v Královéhradeckém kraji lámala stromy a zatopila zahrady a sklepy domů. Na Trutnovsku blesk zapálil zahradní chatku. Hasiči v kraji zasahovali téměř u 20 událostí. Nejvíce postiženými oblastmi byly Hradecko a Trutnovsko. ČTK to dnes řekla mluvčí hasičů Martina Žahourková.
 
Bouře a popadané stromy také způsobily řadu poruch na elektrických vedeních. Energetici v kraji evidovali devět poruch na vedeních vysokého napětí, informovala ČTK regionální mluvčí firmy ČEZ Šárka Beránková. "Poruchy na vedeních vysokého napětí jsou již opraveny a naši technici pracují na odstraňování poruch na nízkém napětí," uvedla mluvčí.
 
Na Hradecku hasiči čerpali vodu ze zatopených garáží, sklepů a zahrad v Třebechovicích pod Orebem například v Olbrachtově ulici a na Heldově náměstí. V Praskačce, Holohlavech, Smiřicích, Třebechovicích, Jeníkovicích a Osičkách odstraňovali stromy a větve popadané na silnice. Na Trutnovsku hasiči odklízeli stromy ze silnic ve Dvoře Králové nad Labem, v Hostinném, Trutnově, Dubenci, Horním Maršově, Kocléřově a ve Vrchlabí.
 
Vpodvečer hasiči likvidovali požár zahradní chatky v obci Žirecká Podstráň u Dvora Králové nad Labem. "Po úderu blesku začala hořet střecha dřevěné chatky o rozměrech zhruba šest krát čtyři metry," uvedla mluvčí. Oheň zničil kromě střechy podkrovní místnost, schodiště a část prvního patra, škoda činí asi 200.000 korun. Při požáru nebyl nikdo zraněn.
 
Jičínští hasiči odstraňovali popadané stromy ze silnic u obcí Pleskoty, Ústí, Vrchovina. Na Náchodsku hasiči likvidovali strom spadlý do elektrického vedení v obci Běluň, další stromy odstraňovali v areálu dětského tábora u obce Miskolezy. Na Rychnovsku strom spadl u Lípy nad Orlicí na hlavní silniční tah z Hradce Králové na Ostravu.
 
Hasiči v Pardubickém kraji po bouřce odstraňovali spadlé stromy
 
Bouřky a déšť nezpůsobily v Pardubickém kraji v úterý větší škody. Hasiči museli vyjíždět jen k odstraňování stromů spadlých na silnice. ČTK to dnes řekl operační důstojník Hasičského záchranného sboru Pardubického kraje. Lokálně byly také přerušeny dodávky elektřiny.
 
"Od 16:00 do 19:00 jsme měli deset výjezdů. Zasahovali jsme na Pardubicku, Chrudimsku, u Svitav a České Třebové," uvedl hasič.
 
Energetici zaznamenali šest poruch na vedení vysokého napětí. "Měli jsme také několik krátkodobých výpadků, další poruchy na vedení nízkého napětí se ještě objevují. Naši technici ale již velkou část závad opravili," uvedla mluvčí skupiny ČEZ pro východní Čechy Šárka Beránková.
 
Bouře v Plzeňském kraji lámala stromy, napršelo přes 50 mm
 
I víc než 50 milimetrů vody napršelo v noci na dnešek na několika místech Plzeňského kraje. Nejvydatněji pršelo ve Stříbře na Tachovsku, kde meteorologové naměřili 53,5 milimetru srážek, řekla ČTK Jana Stacke z plzeňské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu. V souvislosti s deštěm a bouřkou v noci několikrát vyjížděli hasiči. Především likvidovali polámané a vyvrácené stromy a čerpali vodu, řekl dnes ČTK řídící důstojník krajských hasičů.
 
Stromy ze silnice odstraňovali hasiči v úterý například ve Svržně a v Libosvárech na Domažlicku, v Boříkově, Chanovicích a Nuzerově na Klatovsku či v Přešticích na Plzeňsku. V šumavském Špičáku spadl v noci strom na osobní auto, v Pačejově na Klatovsku se stromy naklonily nad železniční trať. Ve Strašicích na Rokycansku hrozilo, že strom zasažený bleskem spadne na obytný dům, uvedli hasiči. Strom po zásahu blesku začal hořet už dopoledne u silnice u Dobré Vody na Klatovsku, kde požár pomohli uhasit strážci šumavského parku. Vodu ze sklepa obchodu čerpali hasiči v noci například v Janovicích nad Úhlavou na Klatovsku, ze sklepa hotelu Gondola v Plzni či z nástupní plochy pro trolejbusy v Cukrovarské ulici v Plzni.
 
Podle Stacke spadlo víc než 50 milimetrů srážek za noc v místech, kde bouřky přešly do trvalejšího deště. Bylo to například v Plzni - Bolevci, ve Staňkově na Domažlicku, v šumavské Hojsově Stráži na Klatovsku či v brdském Míšově.
 
Středočeští hasiči vyjížděli kvůli bouřce k 50 případům
 
Středočeští hasiči vyjížděli kvůli úterní bouřce ke zhruba 50 případům. Zasahovali hlavně u zatopených sklepů, ucpané kanalizace a spadlých stromů. Největší problémy s vodou měli lidé v okresech Praha-západ, Praha-východ a Mělník. ČTK to dnes sdělila mluvčí středočeských hasičů Lenka Kostková.
 
Následky bouřky řešilo 25 jednotek profesionálních a 43 jednotek dobrovolných hasičů. Čerpali například vodu z laguny, která se vytvořila u obchodního domu v Sulicích (Praha-východ), déšť také zaplavil jednu z ulic v Jesenici (Praha-západ) a několik sklepů v Černošicích (Praha-západ). "V Nelahozevsi, Velvarech, Neratovicích a Kralupech nad Vltavou nestačila kanalizace pobrat vodu, ucpávala se a zaplavovala rodinné domy i pozemky," uvedla Kostková.
 
Hasiči museli také navozit pytle s pískem k nové přístavbě mateřské školy v Jílovém (Praha-západ), protože se do ní začala dostávat voda z ucpané kanalizace. Pod viaduktem v Roztokách uvízlo ve vodě auto.
 
Bouřka způsobila také jeden požár. "Po úderu blesku začala hořet trafostanice v areálu Základní školy v Kamenici. Způsobená škoda je 100.000 korun, uchránit se podařilo hodnoty za 800.000 korun," informovala Kostková.
 
Na Vysočině shodil vítr v bouřce střechu domu, padly i stromy
 
Na Vysočině strhl vítr během úterních bouřek střechu domu v Pavlínově na Žďársku, spadla na sousední pozemek. Nikdo nebyl zraněn. Hasiči pomáhali v celém kraji na třech desítkách míst, nejvíc práce měli v okrese Jihlava. Nejčastěji odstraňovali stromy vyvrácené do silnic, čerpali také vodu z několika zatopených sklepů, sdělila dnes ČTK mluvčí hasičů Petra Musilová.
 
"Všechny události, u kterých jsme v souvislosti s počasím zasahovali, se obešly bez zranění osob," uvedla mluvčí. Dům v Pavlínově, který zůstal bez střechy, hasiči společně s lidmi z vesnice provizorně zastřešili.
 
Bouřky v Ústeckém kraji vyvracely stromy a zatopily sklepy
 
Hasiči odstraňují následky bouřek, které se v noci na dnešek přehnaly Ústeckým krajem. Likvidují spadané stromy a čerpají vodu, řekl ČTK mluvčí krajských hasičů Lukáš Marvan.
 
Hasiči od úterního večera vyjížděli k 27 zásahům. "Ve 13 případech vyjely jednotky profesionální i dobrovolné čerpat vodu ze zatopených míst a ve 14 případech šlo většinou o spadané stromy a větve," řekl ČTK Marvan.
 
Spadlý strom zcela zablokoval mimo jiné silnici u Hřenska na Děčínsku. Popadané stromy komplikují dopravu i u Přítkova na Teplicku nebo u Levína na Litoměřicku.
 
Právě na Litoměřicku měli hasiči v noci zásahů nejvíc. Silný déšť zatopil v Roudnici nad Labem sklepy několika domů. Ze zatopeného železničního viaduktu v Hrobcích vyprostili osobní vůz. Voda zaplavila i viadukt v Povrlech na Ústecku, i tady hasiči vyprošťovali auto. "V Děčíně spadl strom u policejní stanice, uvolněný strom sjel deset metrů ze stráně za Tyršovým mostem, strom trefený bleskem spadl v ulici V Lukách, dva menší stromy se opíraly o fasádu mateřské školy v Májové ulici," doplnil Marvan.
 
Podle meteorologů bude v Ústeckém kraji pršet celý den, srážky mají ustávat odpoledne. Nejvyšší teploty vystoupí na 16 až 19 stupňů Celsia.
 
zdroj: ČTK