Hrad Bezděz musí kvůli sněhu a ledu odložit začátek sezony

Královský hrad Bezděz na Českolipsku musí kvůli sněhu a ledu odložit zahájení návštěvnické sezony. Riziko úrazů na přístupové cestě je příliš velké. ČTK to dnes řekl kastelán Kamil Seidl. Sezona na hradu postaveném ve 13. století k ochraně obchodní stezky měla začít v pátek, kastelán doufá, že se to povede ještě o tomto víkendu. 

"Zatím je to velký otazník. Když počasí dovolí, sleze sníh a nebyla by námraza, tak bychom chtěli otevřít v neděli a v pondělí," uvedl Seidl. Plánoval, že by návštěvníkům o velikonočním víkendu mimořádně ukázal loni nalezenou dřevořezbu Kladení Krista do hrobu. Unikátní dílo z přelomu 17. a 18. století zatím mohli turisté vidět jen jednou, při loňských oslavách 750 let od podepsání zakládací listiny hradu Přemyslem Otakarem II. 
    
Kastelán na konec léta plánuje recesi v cimrmanovském duchu, výšlap na hrad s lyžemi. O tom, že by akci přesunul na tento víkend s příhodnějšími podmínkami, neuvažuje. "Bylo by to hezké, ale už by to nebyla legrace. Odpovědnost za to bych na sebe nevzal," poznamenal. 
    
Zahájení sezony musel hrad, který loni navštívilo skoro 60.000 turistů, odložit kvůli sněhu a ledu i před dvěma lety. Tehdy byly ze stejného důvodu nepřístupné i Trosky. "Zatím to vypadá, že v sobotu otevřeme," uvedl kastelán zříceniny hradu v Českém ráji Libor Martínek. 
    
S omezením však musejí počítat návštěvníci na zámku v Zákupech na Českolipsku, který se chystá zahájit sezonu také v sobotu. "S ohledem na bezpečnost zůstane do odvolání uzavřena zahrada a park," uvedla mluvčí Územní památkové správy pro Liberecký kraj Lucie Bidlasová. Ostatní státní památky v kraji budou mít o velikonočním víkendu otevřeno podle plánu. Například zámek Lemberk v Jablonném v Podještědí bude lákat na prohlídky velikonočně vyzdobeného clam-gallasovského apartmá a ukáže, jak v minulosti tento svátek slavila šlechta. Velikonočně vyzdobený bude v pondělí 6. dubna i hrad Grabštejn na Liberecku, po loňské dobré zkušenosti budou součástí prohlídek výtvarné dílny. 
 
zdroj: ČTK