Hrady a zámky se otevřou, počasí většinu správců neodradilo

Velká většina hradů a zámků se o víkendu otevře, jejich správce od zahájení sezony špatné počasí posledních dnů neodradilo. Ani o Velikonocích nemá být teplo, takže lidé mohou vybírat mezi tím, zda ve svém volnu navštíví čerstvě zpřístupněné památky, nebo si pojedou zalyžovat na hory, kde napadl nový sníh. 

"Uvidíme, co to udělá o víkendu. Možná naopak počasí vyžene návštěvníky do vytápěných prostor, kde chystáme velikonoční jarmark," řekla ČTK kastelánka hradu Šternberk Helena Gottwaldová. Velikonoce jsou podle ní pro správce památek v Olomouckém kraji jedním z vrcholů sezony. 
    
Počasí může zamíchat i s návštěvností na Helfštýně na Přerovsku, který po celý velikonoční víkend obsadí řemeslníci. "Výkyvy návštěvnosti podle počasí jsou obrovské. Měli jsme sezonu, kdy branami hradu o Velikonocích prošlo 5000 lidí. Když v roce 2013 napadlo 30 centimetrů sněhu, neměli jsme asi desetinu z tohoto počtu," řekl ČTK kastelán hradu Jan Lauro. 
    
Státní památky v Pardubickém kraji zahájí sezonu přes nepřízeň počasí v plánovaných termínech. Jen hrad Litice na Orlickoústecku bude kvůli pádu části zdiva veřejnosti v dubnu uzavřen, po opravách by měl být přístupný zřejmě od května. Hrad Kunětická hora a zámek Slatiňany se tevřou 4. dubna, skanzen na Veselém Kopci 28. dubna. Už 28. února zahájil sezonu v omezeném režimu hrad Svojanov na Svitavsku, 28. března zámek v Litomyšli. 
    
Ani ve Zlínském kraji počasí zahájení sezony neovlivnilo. "V dubnu jsou (hrady) otevřené o víkendech, přípravy pokračují podle plánu," řekla ČTK Dagmar Šnajdarová, mluvčí kroměřížského pracoviště Národního památkového ústavu, který státní památky spravuje. 
    
Na Vysočině, na zámku v Náměšti nad Oslavou a na hradě Lipnici, které jsou ve správě Národního památkového ústavu, začne sezona podle plánu v sobotu 4. dubna. Většina ostatních památek v kraji se návštěvníkům otevřela minulý víkend nebo 1. dubna. 
    
Památky se o víkendu otevřou i v Moravskoslezském kraji."Jsme připraveni. Velikonoce na zámku budou přesně podle plánu," řekla ČTK kastelánka zámku v Raduni na Opavsku Eva Kolářová. Návštěvníci se mohou těšit na obměněné expozice. Stejně tak se bude sezona zahajovat i na zámku v Kuníně na Novojičínsku. Největší tamní novinkou jsou tři vzácné obrazy z 19. století, které zámku věnovali potomci bývalých majitelů. 
    
To na královském hradě Bezděz na Českolipsku kvůli sněhu a ledu zahájení sezony odložili o týden. Riziko úrazů na přístupové cestě je příliš velké, řekl ČTK kastelán Kamil Seidl. Hrad postavený ve 13. století se měl veřejnosti otevřít dnes, padla i náhradní varianta s otevřením v neděli. "Přístupová cesta je po dnešní noci i zabarikádovaná stromem, na nádvoří hradu je naváto kolem půl metru sněhu," řekla krajská mluvčí památkářů Lucie Bidlasová. 
    
Také hrad Valdštejn v Českém ráji kvůli nepřízni počasí o víkendu omezí provoz. V sobotu a neděli bude otevřený jen od 13:00 do 16:00 a bude zkrácena prohlídka zadní části hradu, kde je kluzký povrch, a hrozí nebezpečí úrazu. Zrušen byl doprovodný program připravovaný na neděli. 
    
V sousedním Ústeckém kraji se v sobotu otevře zámek Ploskovice na Litoměřicku, který je oblíbený mezi filmaři. Většina památek zahájila sezónu velikonočními výstavami a akcemi. Už od 1. dubna byl zpřístupněn zámek Velké Březno na Ústecku. Ten sice dočasně zavře, důvodem je ale natáčení seriálu Já, Mattoni. 
    
Špatné počasí neohrozí ani zahájení sezony v Bečově nad Teplou. Brány zámku v Karlovarském kraji se otevřou o víkendu 4. a 5. dubna od 10 do 17 hodin, otevřeno bude i o Velikonočním pondělí. Mimořádné předsezónní prohlídky jsou připraveny i na dnešek odpoledne. Na chebském hradě ale nepříznivé počasí zasáhlo do programu už ve středu. Zrušena byla akce Hurá na hrad s lampionem, která měla být zakončena ohňostrojem. 
    
V Plzeňském kraji by počasí nemělo otevření památek zabránit. Ohlášený velikonoční program bude mít i nejvýše položený královský hrad v Česku - Kašperk s nadmořskou výškou 886 metrů. "Velikonoční program normálně bude, napadlo kolem pěti centimetrů sněhu a je souvislá vrstva. Na zimní provoz jsme ale z našich zimních prohlídek zvyklí," řekl ČTK kastelán Kašperku Zdeněk Svoboda. Správa hradu připraví pro turisty, kteří musejí na hrad jít nejméně 1,2 kilometru od parkoviště, jednu vytápěnou místnost na zahřátí. "Pouze jsme trochu změnili plány v tom, že jsme ochotnické ztvárnění nejstarší české divadelní hry ze 14. století Mastičkář, přesunuli z nádvoří do podsklepení purkrabství," řekl Svoboda. 
 
zdroj: ČTK