Islámští diplomaté tvrdí, že v Česku roste islamofobie

Diplomatičtí zástupci islámských zemí v České republice tvrdí, že v Česku roste islamofobie. Upozorňují na reakce na teroristické útoky na francouzský satirický časopis Charlie Hebdo a protiislámská vyjádření šéfa hnutí Úsvit Tomia Okamury. Členové takzvané Pražské skupiny Organizace islámské spolupráce to uvedli v prohlášení, v němž odsoudili nedávné krveprolití v Paříži a vyzvali ke společnému úsilí za odstranění netolerance ve společnosti.

"Pražská skupina Organizace islámské spolupráce... vyjadřuje znepokojení ze směšování islámu s terorismem a z rostoucí tendence k islamofobii v České republice následkem teroristických útoků na Charlie Hebdo a poznámek učiněných Tomiem Okamurou, členem Úsvitu," uvedla dvacítka diplomatů v prohlášení. ČTK ho poskytlo velvyslanectví Pákistánu, které v současnosti skupině předsedá.
 
Text neupřesňuje, jaké Okamurovy poznámky měli diplomatičtí zástupci islámských zemí na mysli. Podle pákistánské ambasády šlo především o politikovu kontroverzní výzvu na internetu k venčení psů a vepřů kolem mešit.
 
Islámští diplomaté v prohlášení odsoudili útoky ve Francii, při nichž tři teroristé zavraždili celkem 17 lidí. "Takové kriminální činy, ať už k nim dojde kdekoli na světě, nemají místo v žádném náboženství, kultuře nebo sociálním prostředí," soudí ambasadoři. Jako projev rostoucí islamofobie v Evropě kritizovali také protiislámské demonstrace v Německu organizované hnutím Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida).
 
"Je nevyšší čas naplnit naši kolektivní povinnost a zastavit negativní streotypizování a stygmatizaci islámu, rostoucí projevy islamofobie, hanobení islámu, diskriminaci projevující se spojováním islámu s násilím a terorismem, stejně tak jako rostoucí trend netolerance a štvaní proti muslimům," uvedli signatáři v prohlášení. Vyzvali Českou republiku i celé mezinárodní společenství ke společnému úsilí za odstranění těchto nešvarů.
 
Skupina se rovněž přihlásila ke snaze českých úřadů a občanské společnosti o mezináboženský dialog, který by podpořil porozumění ve společnosti a pomohl by s potíráním extremismu a terorismu. "Je nutné pracovat na lepším porozumění mezi náboženstvími a kulturami v České republice," uzavírají diplomaté prohlášení.
 
zdroj: ČTK