Nynější erupce jsou prozatím malé. Odborníci hlásí asi kilometrovou puklinu v lávovém poli Holuhraun. Z praskliny na několika místech vytéká láva, explozivní aktivita je ale malá a sopečný prach ihned v místě erupcí dopadá na zem. Islandský meteorologický úřad ohlásil první výrony lávy asi v 02:00 SELČ. Puklina je podle všeho v blízkosti řetězce starých kráterů.
Případná erupce by neměla mít na leteckou dopravu v Evropě tak fatální následky, jako výbuch sopky Eyjafjallajökull před čtyřmi lety, který paralyzoval leteckou dopravu nad polovinou kontinentu, uvedl mluvčí českého Řízení letového provozu (ŘLP) Richard Klíma. Vzdušný prostor se tehdy uzavíral bez ohledu na koncentraci popelu v ovzduší, zatímco dnes by se měly zavírat oblasti pouze s vysokým obsahem popela, který létání znemožňuje. Ve druhé oblasti s nižší koncentrací by letecký provoz čekala omezení a v poslední s nejnižší koncentrací by se létalo bez omezení. Čeští dispečeři situaci sledují, konkrétní opatření ale budou přijata teprve v případě erupce islandské sopky, dodal mluvčí.
Islandský úřad civilní ochrany již ve čtvrtek sdělil, že z neklidné islandské sopky Bárdarbunga, u níž je týden zvýšená seizmická aktivita, možná uniká lává. Vědci se s ohledem na nález řady rozsáhlých prohlubní na ledovci pokrývajícím vulkán domnívají, že pod ledem dochází k erupcím, následkem čehož roztálo odhadem 30 až 40 milionů kubických metrů ledu.
Aktivita sopek na Islandu je bedlivě sledována. Při erupci vulkánu Eyjafjallajökull v roce 2010 totiž sopečný prach narušil leteckou dopravu v Evropě. Zda by se tak stalo i při výbuchu Bárdarbungy, není zatím možné předpovědět. Podle seizmologů to bude záviset na tom, do jaké výšky se popílkový mrak dostane a jaká bude jemnost prachu. Bárdarbunga s nadmořskou výškou 2009 metrů je druhým nejvyšším vrcholem Islandu.
zdroj: ČTK