Koupaliště Michal je kvůli cerkáriím dočasně téměř bez vody

Největší koupaliště v Karlovarském kraji, sokolovský Michal, je téměř bez vody. K vypuštění nádrže se provozovatelé rozhodli kvůli výskytu cerkárií. Larvy motolice v letní sezoně způsobily některým návštěvníkům zdravotní potíže a stovky dalších od návštěvy koupaliště odradily. Promrznutí dna by mělo vyhubit plže, kteří cerkárie přenášejí, a zajistit tak lepší podmínky pro koupání do budoucna. Sokolovská uhelná o tom informovala na svých webových stránkách. 

"Na základě jednání s biology byl stanoven postup, který by měl vést především k likvidaci vodních plžů. Ti jsou možným zdrojem cerkárií. Začali jsme tím, že se během vypouštění lehce vápní dno podél hladiny tak, aby se zamezilo stahování plžů, kteří zůstanou na suchu, zpět do vody. V další fázi se nechá dno vyschnout a promrznout. Pokud bude dobré počasí, měly by stačit několikadenní mrazy k tomu, aby plži uhynuli, a mohli bychom tak počátkem prosince znovu zahájit napouštění jezera," uvedl jednatel koupaliště Karel Kotous. 
    
Napouštění jezera bude z velké části záviset na počasí. Jezero totiž napájí Lobezský potok, který je závislý na množství sněhové pokrývky ve Slavkovském lese. Suchá zima by tak mohla výrazně zkomplikovat rychlost napouštění jezera. "A to nejen pokud jde o objem vody v přítoku, ale také pokud jde o její kvalitu. Například pokud je voda zkalená po průtržích, nemůžeme ji do jezera pustit," doplnil Kotous. Nízká hladina vody by podle něj možnost koupání v příští sezoně ovlivnit neměla, mohla by ale znemožnit využití některých atrakcí. 
    
Koupaliště letos zřejmě paradoxně doplatilo na vysokou kvalitu vody, která je pro vodní plže ideálním prostředím k životu. Přestože podle rozborů Krajské hygienické stanice v Karlových Varech byla voda z Michalu v pořádku, někteří návštěvníci odcházeli domů se svědivou vyrážkou. Na jaře 2016 proto chtějí provozovatelé do vody vysadit líny, kteří vodní plže konzumují. Vedení koupaliště čeká také na povolení k odstřelu vodních ptáků, kteří parazity přenášejí.
 
zdroj: ČTK