Kvůli opotřebení brzd bude odstaveno 17 nových tramvají Forcity

Praha kvůli enormnímu opotřebení brzdových destiček odstaví 17 nových nízkopodlažních tramvají 15T Forcity od plzeňského výrobce Škoda Transportation. O odstavení rozhodl Drážní úřad. ČTK o tom včera informovalo tiskové oddělení pražského magistrátu. Provoz městské hromadné dopravy odstavení neovlivní. Není to poprvé, co se u nových tramvají objevily závady.

Mluvčí Škody Transportation Lubomíra Černá ČTK řekla, že na zvýšené opotřebení destiček se přišlo při kontrole technického stavu u šesti naposled dodaných tramvají. Firma proto důkladně zkontroluje všech 17 tramvají z poslední dodávky. Destičky pocházejí od dodavatelské firmy. Podle Černé jsou pravděpodobně z jedné výrobní šarže, která má nižší životnost než u ostatních tramvají Forcity. "Destičky s vyšší mírou opotřebení budou vyměněny za nové a všechny tramvaje budou vráceny do provozu počátkem příštího týdne," uvedla Černá.

"Bohužel se jedná o déletrvající problémy s tramvají 15T," uvedl náměstek primátora Josef Nosek. "Momentálně probíhají mezi dodavatelem Škoda Transportation a Dopravním podnikem hlavního města Prahy jednání o odstranění závady," doplnil. Tramvaje jsou v záruce.

Technický ředitel Dopravního podniku hlavního města Prahy (DPP) Jan Šurovský ČTK řekl, že potíže se projevily po 10.000 ujetých kilometrech, což prý není obvyklé. "U starších typů tramvají je životnost destiček mnohonásobně delší," uvedl. Zatím není jasné, kdy se soupravy vrátí zpět do provozu. "Zatím uplatňujeme reklamaci u šesti ze 17 tramvají," řekl.

Tramvaje podle Šurovského brzdí prostřednictvím elektrodynamických brzd. Mechanické brzdy, u kterých se závada projevila, se používají především k dobržďování při nižších rychlostech kolem tří až pěti kilometrů v hodině. "Přesto jde o závažnou věc, kterou nemůžeme podcenit," doplnil.

Také Černá zdůraznila, že bezpečnost cestujících nebyla ohrožena, protože destičky jsou součástí systému mechanické brzdy používané při stání. Výměna bude v rámci záručního servisu pro město bezplatná, Škoda Transportation bude řešit reklamaci s dodavatelem destiček.

Dopravní podnik se podle magistrátu postaral o náhradu za odstavené tramvaje. Cestujících se tak revize nijak nedotkne.

Praha měla s nízkopodlažními tramvajemi potíže už několikrát. Na začátku února dopravní podnik informoval, že Forcity musí po ujetí každých 20.000 kilometrů na revizi kvůli vadným kolům. Už ve zkušebním provozu měly tramvaje závady na pantografech.

Dopravní podnik se Škodou Transportation uzavřel kontrakt na dodávku 250 tramvají, hodnota zakázky je zhruba 19 miliard korun. Podle analýzy, kterou si nechal vypracovat pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS), je nákup pro Prahu nevýhodný. Smlouvu ale zřejmě není možné vypovědět. Podnik navíc nemá na nákup dostatek peněz, na letošní dodávku si formou směnky půjčí zřejmě čtyři miliardy korun.

zdroj: ČTK