Letošní epidemie chřipky v Česku skončila, hlášeno 41 úmrtí

Letošní chřipková epidemie v Česku skončila. Na kontě má 41 úmrtí na vážné komplikace chřipky, intenzivní péči v nemocnici potřebovalo 174 pacientů. V desátém kalendářním týdnu klesly počty nemocných s akutní respirační infekcí o 12,7 procenta a s chřipkou o 40,5 procenta, informuje ministerstvo zdravotnictví na svém webu. Pravidelná hlášení o počtech onemocnění končí, pokud by přišla druhá vlna chřipek, ministerstvo hlášení obnoví. 

"V desátém kalendářním týdnu dosáhly počty nemocných s akutní respirační infekcí 1242 na 100.000 obyvatel (hranice epidemie je 1600). Pokles nemocnosti je hlášen ve všech věkových skupinách a většině krajů, pouze kraj Vysočina eviduje nevýznamný nárůst počtu nemocných o 1,4 procenta," uvedlo ministerstvo. V případě chřipek klesla nemocnost ve všech věkových skupinách a ve všech krajích. 
    
Během posledního týdne poklesl také počet vzorků zasílaných do národní referenční laboratoře ve Státním zdravotním ústavu (SZÚ) k vyšetření, a to v porovnání s týdnem předchozím zhruba o 40 procent. "Stále cirkuluje subtyp A/H3N2, který je letos hlavním epidemickým kmenem, nicméně se - především v uplynulých dvou týdnech - výrazně uplatňuje i typ chřipky B," řekl ČTK autor Jan Kynčl ze SZÚ. 
    
"Záchytnost chřipkového viru ve vyšetřovaných vzorcích klesla pod 50 procent, lze však předpokládat, že cirkulace ciru bude laboratorně průkazná i v týdnech následujících a lokální výskyty chřipky tedy budou pokračovat i v dalším období," dodal. 
 
zdroj: ČTK