Lidé mohou přispět na pomůcky pro tzv. klokánkování miminek

Oslavy Světového dne předčasně narozených dětí budou od 12. do 27. listopadu v devíti městech a zaměří se na propagaci tzv. klokánkování předčasně narozených miminek. ČTK to sdělila předsedkyně neziskové organizace Dobrotety Hana Kalábová. Předčasně se rodí v ČR každé desáté dítě, s porodní váhou pod 2500 gramů. Přibývá jich, jedním z důvodu je vyšší podíl žen, které rodí po 35. roce věku, kdy je riziko předčasného porodu vyšší.  

"Tématem letošních oslav je propagace klokánkování nedonošených miminek, s cílem seznámit veřejnost s tématem předčasných porodů a vybrat peníze na koupi křesel vhodných pro klokánkování a dalších pomůcek," uvedla.

Při klokánkování je dítě přikládáno na tělo matky, přikryto jejím oděvem. Přímým tělesným kontaktem se dítěti napodobuje bezpečné prostředí v děloze. Příznivě na ně působí tělesné teplo a tlukot srdce matky.

"V letošním roce se Dobrotety zaměřují na nákup klokánkovacích křesel. Díky klokánkování děti lépe přibývají na váze a dobře zdravotně prospívají. Vzájemný kontakt pomáhá léčit emoční i fyzická zranění vzniklá v průběhu porodu," uvedla Kalábová.

V doprovodném programu se lidé v Praze, Kladně, Pardubicích, Chrudimi, Mnichově Hradišti, Havlíčkově Brodě, Ostravě, Hradci Králové a Náchodě dozvědí víc o problematice předčasných porodů. Mohou se zapojit do tvůrčích dílen a soutěží, sledovat módní přehlídku či hudební vystoupení. Koupí pletené ponožky jako symbolu dne mohou přispět také na nákup pomůcek pro neonatologická centra v ČR, jde především o pelíšky pro děti do inkubátorů, odsávačky mateřského mléka, teplé deky, oblečení a dudlíky.

Samotný Světový den předčasně narozených dětí se připomíná na celém světě 17. listopadu purpurovou barvou. V podvečer se do purpurového světla zahalí například Eiffelova věž či Niagarské vodopády, ale i řada budov v ČR.

zdroj: ČTK