Média dostala výhrůžný e-mail, jenž dřív dostali Babiš a Chovanec

Některá česká média včetně ČTK dnes obdržela e-mail od skupiny, která údajně posílá zásilky s jedem. Ty v minulém týdnu dorazily třeba ministrovi vnitra Milanu Chovancovi (ČSSD) a ministrovi financí Andreji Babišovi (ANO). Policie případ vyšetřuje jako trestný čin obecného ohrožení, za což hrozí až osm let vězení. Blíže ale kauzu nechce komentovat. ČTK to sdělila mluvčí policejního prezidia Jana Macalíková.

Text dnešního e-mailu pro média se podle Macalíkové shoduje s tím, který dostali oba ministři. "Zřejmě téměř všechny sdělovací prostředky dnes obdržely e-mail s podezřelým textem k obálkám doručeným ministrům financí a vnitra. E-maily postupně předáváme týmu vyšetřovatelů, kteří se kauzou obálek s jedovatým obsahem, které se objevily v minulém týdnu, zabývají," dodala Macalíková.
 
Babiš měl podle e-mailu v obálce chlorid rtuťnatý, Chovanec bromkyan. "Informace tohoto rázu nejsem oprávněn potvrdit ani vyvrátit," řekl dnes ČTK mluvčí Státního ústavu jaderné, chemické a biologické ochrany Radek Pokorník.
 
Podle toxikologa z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy Karla Nesměráka obě chemikálie patří mezi jedy, jsou běžné a obchoduje se s nimi. Nakupovat je mohou pouze firmy nebo instituce, které k tomu mají kvalifikované pracovníky. "Jsou firmy, které je vyrábějí nebo dováží ze zahraničí," řekl dnes ČTK Nesměrák. Podle něj není výroba těchto jedů složitá. "Za předpokladu, že to bude dělat legálně, je dokáže vyrobit každý zdatný chemik podomácku. Zdroje jsou k dostání například v drogerii," dodal Nesměrák.
 
Údajní vyděrači v textu e-mailu uvádějí, že zásilku s jedem kromě Babiše a Chovance poslali také policejnímu prezidentovi Tomáši Tuhému. To ale Macalíková nepotvrdila.
 
Bližší informace nechtějí policisté z taktických důvodů zveřejňovat. Podle Macalíkové se prověřuje, zda je autorem stejný člověk jako odesílatel podezřelých obálek. "K celé kauze kriminalisté přistupují zcela seriózně. Není však v našem zájmu sdělovat stav vyšetřování a skrz média tak poodhalovat naše zákulisí a taktiky pachateli nebo pachatelům," zdůraznila Macalíková.
 
Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) není posílání jedů v zásilkách jen otázkou Česka, protože podobné zneužití pošty a snahy vzbuzovat ve společnosti napětí a obavy jsou známé i ze zahraničí. "Pokládám za důležitou prevenci, aby všichni věděli, jak mají postupovat. Je to teď na policii. Věřím, že se vyšetřování intenzivně věnuje," uvedl dnes Sobotka na okraj jednání vlády v Izraeli. Podotkl, že v pondělí požádal Chovance, aby o případu informoval i všechny správní úřady, a předešlo se tak riziku styku zaměstnanců s jedovatou látkou.
 
Podle textu od údajných vyděračů dnes vyprší termín ke splnění požadavků k zastavení posílání zásilek, a tím skončí i první fáze "útoku". Skupina je prý připravena v dalších dvou fázích posílat další balíčky, které budou ohrožovat životy lidí, protože jedy v obálkách nebudou v uzavřených a oddělených zkumavkách. "Materiál je zasílán z různých zemí mimo ČR. K zachování maximální anonymity máme zdroj a zásobu těchto látek na území ČR včetně zkušeností s jejich aplikací, kombinací a manipulací," tvrdí výhrůžný e-mail, který dostali ministři i média.
 
zdroj: ČTK