Mladík obžalovaný z pokusů o vraždu se hájil, bál se o život

Městský soud v Praze v pondělí začal projednávat případ osmadvacetiletého Jindřicha Pirnera obžalovaného z pokusu o dvě vraždy. Mladík podle vyšetřovatelů postřelil loni koncem června několik lidí v pražských Modřanech, když byl pod vlivem drog. Pirner se hájí tím, že se výstřely bránil napadení. Pirnerovi hrozí vzhledem k počtu pokusů o vraždu až výjimečný trest.

Podle vyšetřovatelů postřelil loni 27. června celkem čtyři lidi. Obžaloba se týká dvou pokusů o vraždu, přičemž u zbylých poškozených se v jednom případě neprokázala snaha zabíjet a v druhém oběť zemřela. Stalo se tak ale po několika měsících po střelbě a nelze prý s jistotou tvrdit, že muž zemřel v důsledku incidentu s Pirnerem.

Pirner se v současnosti léčí na psychiatrii a podle jeho advokáta nejméně jednu z obětí střelby finančně odškodnil. Hlavní líčení pokračuje v úterý výslechem dalších svědků a soudních znalců, přičemž jednání soudkyně zřejmě odročí kvůli výslechu dalších odborníků.
 
Obžalovaný v pondělí soudu vysvětloval svou verzi. Střílel údajně v sebeobraně, protože se bál o život. "Hrozně mě mrzí, že jsem těm lidem ublížil fyzicky i psychicky. Nikoho z nich jsem neznal," řekl. Do Modřan prý vyrazil kvůli nákupu marihuany od známého. "Uzavřel jsem ten den podstatné pracovní záležitosti a chtěl to nějak oslavit. Můj původní plán byl akorát jet koupit marihuanu a jet domů. To ale nedopadlo," dodal.
 
Ozbrojil se podle svých slov malou pistolí, kterou našel v pozůstalosti po dědovi. Domníval se prý, že je to varovná zbraň vydávající pouze zvuk.
 
První konflikt prý nastal, když po něm chtěl nějaký mladík cigaretu a byl agresivní. Pirner jej odmítl, šel dál, přičemž se podle jeho verze za ním chlapec ještě s dalším vydali. Když se později ohlédl, u jednoho z nich prý zahlédl záblesk nějaké zbraně, jako varování vystřelil směrem k němu na zem. Pak utekl pryč.
 
Poté, co koupil drogu v restauraci, dealer ho pozval ke grilování na nedaleké hasičské cvičiště. Pirner tvrdí, že od určité chvíli má "poruchu paměti". "Najednou jsem na kopečku u toho cvičiště, dole na mě řvou, ať odejdu, nechápal jsem proč a co jsem jim udělal. Znovu jsem vytáhl zbraň a vystřelil varovně do křoví, ale bohužel tam seděly ty dívky," uvedl. Pak k němu prý přiběhli lidé, zneškodnili jej a drželi do příjezdu policie.
 
zdroj: ČTK