Na Jevišovce ještě platí ohrožení; situace se ale uklidňuje

Povodňová situace na jižní Moravě se uklidňuje. Třetí stupeň povodňové aktivity, tedy stav ohrožení, sice ještě platí na Jevišovce v Hrušovanech na Znojemsku, a první stupeň na stejném toku v nedalekých Výrovicích, hladina řeky ale klesá. Třetí stupeň by mohl být zrušen dnes dopoledne. Vyplývá to z informací státního podniku Povodí Moravy. Po deštích jsou ale problémy se sesuvy půdy na Břeclavsku.

Hladina Jevišovky v Hrušovanech dosahovala dnes před 07:00 k 221 centimetrům; ke zrušení třetího stupně tedy zbývalo, aby šla hladina dolů o pouhý centimetr. Ve Výrovicích, které jsou na výše položené části toku, byl dnes nad ránem zrušen druhý stupeň povodňové aktivity a nahrazen prvním - mírnějším stupněm.
 
První stupně povodňové aktivity, tedy bdělost, dále platí na odtoku z vodního díla Nové Mlýny na Břeclavsku a v Ladné u Břeclavi. Důvodem je to, že vodohospodáři snižují hladinu Nových Mlýnů, aby byly schopny zachytit vodu z dalších srážek.
 
I když se povodňová situace uklidňuje, problémy jsou v oblasti Dolních Věstonic, Pavlova a Strachotína, kde zasedá kvůli sesuvům podmáčené půdy krizový štáb.
 
Jihomoravský hejtman Michal Hašek v pondělí vyhlásil v této oblasti stav nebezpečí. Jde o bezodkladné opatření v případě, že jsou kvůli živelným pohromám, ekologickým nebo průmyslovým haváriím a nehodám ohrožené životy lidí, majetek a životní prostředí a v případě, že není možné odvrátit ohrožení běžnou činností správních úřadů a složek záchranného systému.
 
zdroj: ČTK