Na přesídlení do Česka přiletěly první tři syrské rodiny

Do Česka dnes přiletěly tři syrské rodiny s nemocnými dětmi, které se budou léčit díky humanitárnímu projektu MEDEVAC v tuzemských nemocnicích. Celkem jde o 16 lidí, kteří prošli bezpečnostní prověrkou a získají v Česku azyl. ČTK to dnes sdělilo ministerstvo vnitra. Syřané patří do skupiny 400 uprchlíků z táborů na Blízkém východě, které chce ČR přijmout v rámci přesídlovacího programu. 

Tři děti se budou léčit ve Fakultní nemocnici Motol v Praze. Jedno trpí svalovou distrofií, druhé srdeční poruchou a třetí bojuje s následky popálenin. Ministerstvo zdravotnictví už dříve ujistilo, že nehrozí nebezpečí, že by děti nebo jejich rodiny do Česka zavlekly nějaké infekční onemocnění. 
    
V Jordánsku byli všichni vyšetřeni českým lékařem. Děti jsou očkované podle syrských zvyklostí, očkování jim bude dále doplňováno podle českého očkovacího kalendáře. V závislosti na svém zdravotním stavu by měli být očkováni proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám.
    
Rodiny budou v dočasném ubytovacím zařízení Správy uprchlických zařízení v Praze. O integrační a sociální péči se postará Arcidiecézní charita Praha, uvedlo vnitro. "Úlohou je poskytnout asistenci, která zahrnuje tlumočení a zprostředkování kontaktu mezi pacientem a lékařským personálem," sdělil ČTK mluvčí Arcibiskupství pražského Aleš Pištora. Během rekonvalescence charita zajistí volnočasové aktivity a během celého pobytu bude pacienty provázet tak, aby jejich léčba probíhala hladce, dodal. 
    
Přesídlené rodiny budou také zařazeny do státního integračního programu za účelem bezproblémového začlenění do české společnosti. "Všem přesídleným osobám bude v České republice poskytnuta mezinárodní ochrana formou azylu a důkladná zdravotní a sociální asistence," uvedla v tiskové zprávě mluvčí ministerstva vnitra Lucie Nováková. 
    
Pokud se syrské rodiny rozhodnou do České republiky přesídlit natrvalo, charita jim zprostředkuje kontakt s úřady například při zajištění trvalého bydlení, zaměstnání a povinné školní docházky dětí, kurzu českého jazyka nebo integračního kurzu. 
    
"Naše asistence jednotlivcům a rodinám se vždy odvíjí od jejich individuálních potřeb. Záleží na situaci, v níž se nacházejí, jejich očekávání a aspiracích. Podle toho nastavíme individuální plán, který by naše asistence měla pomoci naplnit," uvedla Světlana Porche, která se v charitě věnuje pomoci cizincům. 
    
Dnešní skupina je první částí uprchlíků, které Česko v příštích letech hodlá přijmout z táborů na Blízkém východě. Kromě běženců z uprchlických táborů by se mělo do Česka přesunout také 1100 uprchlíků z Řecka a Itálie. Podle vnitra by další rodiny měly přijet ještě do konce letošního roku. 
    
Projekt MEDEVAC (Medical Evacuation) je primárně určen pro vážně nemocné děti z válkou postižených či jinak potřebných oblastí, jimž není možné zajistit léčbu v místních podmínkách. Uskutečňuje jej ministerstvo vnitra ve spolupráci s resorty obrany, zahraničí a zdravotnictví. V jeho rámci jsou léčeni pacienti v ČR, ale též vysíláni lékaři do zahraničí. 
 
zdroj: ČTK