Na sedmi místech Moravy dosáhly řeky povodňového stavu

Na sedmi místech na severovýchodě Moravy dosahovaly řeky kolem 05:30 ráno povodňového stavu. Nejvyšší stupeň, tedy ohrožení, platil jen na Olši v Českém Těšíně. Podle údajů na webu Českého hydrometeorologického ústavu tam však hladina poslední hodinu stagnovala kolem 418 centimetrů. Mezi čtvrtečními 21:00 a 23:10 ale kvůli dešti stoupla o víc než metr, z 290 na 401 centimetrů. Na východě Česka stále prší a pršet má, meteorologové již dříve vydali pro Zlínský, Olomoucký a Moravskoslezský kraj výstrahu před záplavami.

Na dalších dvou místech byla Olše brzy ráno na prvním stupni. Ve Zlínském kraji dosáhla Rožnovská Bečva na dvou místech druhého stupně povodňové aktivity. Problémy ve čtvrtek a dnes ráno působil také silný vítr, který lámal stromy, ničil střechy a komplikoval dopravu.
 
Mezi Valašským Meziříčím a Rožnovem pod Radhoštěm ve Zlínském kraji najel kolem čtvrté ráno do spadlého stromu osobní vlak, provoz na trati byl přerušen. Mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský ČTK řekl, že nemá informace o tom, že by byl při nehodě někdo zraněn. Stromy popadaly kvůli silnému větru i na tratě mezi Rýmařovem a Valšovem v Olomouckém kraji a mezi Českým Těšínem a Hnojníkem v kraji Moravskoslezském, vyplývá z údajů na webu Českých drah. Stromy popadaly také na několik silnic, třeba u obce Olšovec na Přerovsku.
 
Pokud jde o stav řek, nejhorší je situace na Olši v Českém Těšíně, kde během pouhých dvou hodin hladina v noci stoupla o více než třetinu. Tamní radnice proto svolala krizový štáb a dobrovolní hasiči jsou připraveni rozvážet pytle s pískem.
 
Na dalších dvou místech, Jablunkově na Frýdeckomístecku a Věřňovicích na Karvinsku, Olše zůstávala jen na nejnižším povodňovém stupni. Prvního stupně dosáhla také Ostravice ve Frýdku-Místku a nově i Lubina v Petřvaldu.
 
Povodňové stavy meteorologové zaznamenali i ve Zlínském kraji. Rožnovská Bečva na dvou místech stoupla na druhý stupeň povodňové aktivity, tedy pohotovost, a to ve Valašském Meziříčí a Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku.
 
U většiny zmíněných míst v Moravskoslezském a Zlínském kraji se ale dnes ráno stoupání hladin postupně zpomalovalo, někde řeky i mírně klesaly.
 
zdroj: ČTK