Na Ukrajině vypršelo ultimátum, ozbrojenci se prý nevzdali

Na Ukrajině dnes v devět hodin místního času (08:00 SELČ) vypršelo ultimátum, které dal úřadující prezident Oleksandr Turčynov proruským ozbrojencům, aby výměnou za amnestii složili zbraně a uvolnili obsazené státní úřady. Podle zpravodaje agentury Reuters přímo ve městě Slavjansk na východě země to ale nevypadalo, že by se separatisté rozhodli vládě v Kyjevě vyhovět. Nadále drželi ve svých rukou místní úřady a neobjevily se žádné známky toho, že by se chtěli vzdát.  

Ve Slavjansku nad obsazenou policejní stanicí stále vlála ruská vlajka a maskovaní ozbrojenci přinášeli další pytle s pískem, aby před budovou vytvořili barikádu. Nákladní auta přivážela k vybudování zábran i desítky pneumatik.
 
Podle ukrajinské agentury Unian zabili proruští ozbrojenci ve Slavjansku již čtyři lidi. Dva důstojníci ukrajinské tajné služby SBU byli zastřeleni na kontrolním stanovišti, která separatisté vytvořili u vjezdů do města. Dva civilisty prý zastřelili přímo na ulici. Ve městě, ve kterém žije zhruba 100.000 obyvateli a které leží v Doněcké oblasti, prý panuje velké napětí. Místní úřady kvůli tomu dnes uzavřely školy i mateřské školy.
 
Skupina ozbrojenců v maskovacích uniformách obsadila v sobotu ve Slavjansku policejní strážnici, pobočku tajné služby SBU a radnici. Na strážnici se prý zmocnili stovek zbraní. Policejní sídlo obsadili proruští separatisté také v Doněcku a ve městě Kramatorsk.
 
Ukrajinský úřadující prezident Turčynov v neděli večer zdůraznil, že kyjevské úřady nepřipustí opakování krymského scénáře. Incidenty a výpady proti symbolům ukrajinské státní moci, kterých se na Krymu účastnili prorusky orientovaní ozbrojenci, předcházely ruské březnové anexi ukrajinského poloostrova.
 
"Bezpečnostní rada rozhodla zahájit rozsáhlou protiteroristickou operaci se zapojením ozbrojených sil," prohlásil v neděli Turčynov. Známky této operace ale zatím nebyly na východě Ukrajiny znát.
 
zdroj: ČTK