Na Václavské náměstí nebudete moci s autem

Dne 18. září, mezi 10. a 16. hodinou, bude Václavské náměstí určeno jen pro pěší. Tento den se stane symbolickým zahájením revitalizace tohoto tolik zatíženého prostranství.

„Bude uzavřen vjezd veškeré dopravy a ti, kteří tam budou parkovat a budou chtít odjet, budou moci náměstí opustit na nejbližším výjezdu,“ vysvětlil starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký a dodal, že pokud se akce osvědčí, je možné, že se bude opakovat zhruba jednou za měsíc.

Cílem revitalizace Václavského náměstí je podle něj rozšíření zeleně a celkové zklidnění prostoru. I proto se Praha 1 staví proti návratu tramvají, které by odtud odjížděly směrem na Vinohrady. „Z hlediska dopravního řešení to není potřebné a vedlo by to navíc k ´zadrátování´ náměstí, jež by tak ztratilo prostorovou otevřenost,“ řekl starosta Lomecký a doplnil, že primátor Svoboda s postojem Prahy 1 souhlasí. Navíc prý magistrát v současnosti nepočítá s tím, že by u Národního muzea byla svedena magistrála pod zem.

V souvislosti se snahou o celkové zklidnění náměstí radnice Prahy 1 nesouhlasí s projektem rozsáhlých podzemních garáží v jeho horní části, počítá ale s realizací projektu garáží v dolní části, který má mít podstatně menší dopady na dopravní situaci, navíc investor slíbil, že ponechá 150 garáží pro potřeby obyvatel první městské části.  

www.praha1.cz