Na víno k sousedům do jižního Německa

Ke konci léta a nastupujícímu podzimu patří tradičně vinobraní. Pokud milujete víno a rádi si jej vychutnáte nejen na českých a moravských vinicích, pak pro vás máme tip na výlet do jižního Německa, kde vám kromě rozlehlých vinic učarují také malebná města, zámky a důmyslné cyklostezky. Tipy na výlet doporučuje Filip Jantač z Global Wines.  

Heilbronn – město obklopené vinicemi

Na západ od Norinberku leží na řece Neckar malebné středověké město Heilbronn. Výhodou města a jeho okolí jsou dálkové cyklistické stezky, které vedou skrz město, podél řeky i množstvím vinic, kterými je město obklopeno. „Oblast je známá svým dobrým vínem, které tady můžete na mnoha místech ochutnat. Heilbronn je s více než 500 hektary vinohradnických ploch jednou z nejvýznamnějších vinařských obcí v Německu,“ říká Filip Jantač z Global Wines. Zajímavostí města je pak určitě Heilbronnský orloj, který je podobně jako ten pražský jednou z nejfotografovanějších památek. Za vidění zde stojí také historická radnice na náměstí Marktplatz. 

Karlsruhe – zámek a netradiční půdorys města

Cestou k dalším vinicím směrem k oblasti Baden se zastavte ve městě Karlsruhe, které leží kousek od francouzských hranic a může se pochlubit partnerstvím s několika známými zahraničními městy. Kuriozitou a zajímavostí je vějířovité uspořádání města, kdy střed města tvoří zámek Karla III., od kterého se rozbíhají všechny cesty. Za vidění zde stojí kromě zámku i jeho zahrady, krásné jsou také místní parky a kostely. Na severovýchodě města můžete navštívit i místní zoo.

Badenské vinice – v okolí měst Karlsruhe, Heilbronn a Heidelberg

Cílovou destinací cesty za vínem po jižní části Německa by měla být určitě oblast Baden na jihozápadě, která patří mezi významné vinařské oblasti země, kde se vyrábějí vína špičkové kvality. Oblast s rozlohou 16 tisíc hektarů patří mezi tři největší regiony Německa. Nejtypičtějšími v Badenu jsou burgundské (rulandské) odrůdy, které tvoří až 55 % celé výsadby. Za zmínku stojí také odrůda Gutedel, která tvoří 97 % celé německé produkce. „Mezi významná vinařství oblasti Baden patří Weingut Klumpp, které založili na předměstí Bruchsalu manželé Ulrich a Marietta Klumppovi. V současnosti svá vína pěstují na 23 hektarech vinic. Hlavními bílými odrůdami vinařství Klumpp jsou Riesling, Chardonnay a Rulandské bílé, červenými pak Rulandské modré, Cabernet Sauvignon či Merlot,“ uzavírá Filip Jantač z Global Wines.