Nadměrný hluk pochází nejvíce ze silniční dopravy, ukazují mapy

Hlavním zdrojem nadměrného hluku je silniční doprava, o něco méně pak vlaky a průmyslové podniky. Nové části strategických hlukových map, které zpracoval Státní zdravotní ústav, odhadují, že nadlimitní hluk z dopravy obtěžuje ve vybraných lokalitách desítky tisíc lidí. Mapovaly se aglomerace Plzeň, Ostrava, Ústí nad Labem-Teplice, Liberec-Jablonec nad Nisou a Olomouc a také hlavní železniční trati a silnice a letiště Václava Havla. SZÚ dnes výsledky projektu představil na tiskové konferenci. 

Mezní hodnotě hluku ze silniční dopravy je ve dne vystaveno na sledovaném území zhruba 50 tisíc lidí, v noci o 10,5 tisíce více. "Na mapách se ukázala místa, která jsou kritická, kde hluk je silný a působí na lidské zdraví a psychiku. Cílem map je vytipovat tato kritická místa, aby v nich pomocí akčních plánů mohla být vytvořena opatření na zlepšení," řekla ČTK Zdeňka Vandasová ze Státního zdravotního ústavu. 
    
"Na sledovaném území bylo největší ovlivnění hlukem od silniční dopravy," doplnila. Mapy se v současnosti dokončují i pro Prahu a Brno, všechny by měly být hotové do konce června, pak poputují na ministerstvo zdravotnictví. Projekt vyšel na 14 milionů korun, původně se očekávalo, že bude třikrát dražší. Úřad poté mapy předá krajským úřadům a ministerstvu dopravy, které musejí do 12 měsíců zpracovat akční plány opatření. 
    
Podle Dany Potužníkové z ministerstva zdravotnictví byla druhá fáze mapování dvojnásobná než v prvním kole a náročnější. Doufá, že do map bude moct veřejnost nahlédnout co nejdříve. "Není to o tom, že bychom něco tajili, musí se pořádně graficky upravit a udělat komentář, aby obyvatelé dobře chápali, co je v mapě schováno," vysvětluje. 
    
Hluk kolem všech hlavních železničních tahů, kudy ročně projede více než 30 tisíc vlaků, zatěžuje podle studie ve dne zhruba 9,6 tisíce osob, v noci však až 20 tisíc lidí. Aktualizovala se také hluková mapa letiště Václava Havla, podle níž v jeho okolí má hluk vliv průměrně na tři tisíce lidí. Mezním hlukovým hodnotám jsou vystaveni také lidé žijící kolem průmyslových podniků. Na sledovaném území jde o zhruba 4,4 tisíce osob, v noci však musí snášet hluk více než deset tisíc lidí. 
 
zdroj: ČTK