Nejméně deset mrtvých po tajfunu na Filipínách

Nejméně deset mrtvých si podle nové bilance vyžádal tajfun Rammasun, který v noci na dnešek přecházel přes Filipíny. Statisíce obyvatel země strávily noc v evakuačních střediscích, aby unikly před prvním tajfunem letošní sezóny, napsala agentura Reuters.

Tajfun Rammasun (v thajštině "bůh hromu"), pro který na Filipínách používají také jméno Glenda, doprovázel vítr o rychlosti až 250 kilometrů za hodinu, když v úterý večer místního času zasáhl východní okraj Filipín.
 
Střed tajfunu dnes ráno minul jižně filipínské hlavní město Manilu. Silný vítr přesto do metropole s 12 miliony obyvatel zanesl chaos. Všechny vládní úřady, finanční trhy a školy zůstanou dnes uzavřené. Za poslední dva dny Filipíny zrušily více než 60 mezistátních a vnitrostátních letů.
 
Podle ministerstva sociálních věcí v celé zemi opustilo domovy na 450.000 lidí, kteří vyhledali bezpečnější útočiště. Bouře při svém postupu strhávala sloupy elektrického vedení a vyvracela stromy.
 
Tajfun bude podle meteorologů dnes pokračovat nad mořem směrem k jižnímu pobřeží Číny.
 
Filipíny každý rok zasáhnou asi dvě desítky silných bouří, které si často vyžádají oběti na životech. V listopadu loňského roku zasáhl Filipíny tajfun Haiyan, který si vyžádal 7300 mrtvých nebo pohřešovaných.
 
zdroj: ČTK