Němeček navrhl úplný zákaz kouření v restauracích

Úplný zákaz kouření cigaret, včetně elektronických, ve všech restauracích, na koncertech, dětských hřištích a sportovištích, v nemocnicích a jejich venkovních areálech s výjimkou vyhrazených prostor navrhuje ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček v zákoně, který dnes dal k připomínkám. Zákaz se týká všech provozoven stravovacích služeb. Podle zákona by také měl být v nabídce restauračních zařízení nápoj levnější než pivo. Za nalití alkoholu dětem a dospívajícím může být provozovna ihned uzavřena. Stoupají také pokuty za nalití alkoholu dětem na dva miliony a dospívajícím na milion korun.

Ministr vychází z návrhu normy, kterou připravil jeho předchůdce Leoš Heger (TOP 09), v řadě ohledů ale je přísnější. Novinkou také je komplexní přístup k problematice alkoholu, tabáku a nelegálních drog, včetně zřízení státního fondu integrované protidrogové politiky. Do fondu by plynul podíl ze spotřební daně za alkohol a cigarety a z loterijní daně.
 
Němeček v materiálu pro vládu vyčísluje celospolečenské náklady na užívání alkoholu, tabáku a nelegálních drog na 56,2 miliardy korun ročně, z nich 33,1 miliardy za tabák, 16,4 miliardy alkohol a 6,7 miliardy drogy.
 
"Pokud by se podařilo snížit spotřebu tabáku o pět procent, klesnou příjmy státního rozpočtu o 2,1 miliardy korun. Pro zdravotní a sociální resort by to ale znamenalo díky poklesu nemocnosti, invalidity a úmrtnosti na následky užívání legálních i nelegálních drog úsporu 5,5 miliardy korun ročně," uvádí v důvodové zprávě.
 
Podobně jako Heger mluví Němeček o zákazu prodeje tabáku, elektronických cigaret a alkoholu v automatech a také v zásilkovém prodeji s výjimkou internetu, kde ale musí zboží převzít osoba prokazatelně starší 18 let. V restauracích nesmějí pobývat opilí mladiství, za jejich vpuštění do provozovny hrozí pokuta.
 
Zákaz nalévání alkoholu dětem a mladistvým je už v platném zákoně z roku 2005 a Němeček ho do svého návrhu přebírá. Podle starší normy se také nesmí kouřit ve veřejných budovách, vlacích, na nádražích a zastávkách. Restauratéři si zatím mohou vybírat, zda se v jejich zařízení bude kouřit, musejí zajistit oddělené prostory kuřácké a nekuřácké.
 
zdroj: ČTK