Nepravidelný srdeční rytmus může způsobit mrtvici, varují lékaři

Nepravidelný srdeční rytmus může způsobit mrtvici, která je celosvětově třetí nejčastější příčinou smrti. Každý rok postihne mrtvice v Česku téměř 40.000 lidí, přes 10.000 z nich zemře. Při příležitosti čtvrtečního Světového dne mrtvice lékaři upozorňují, aby se lidé, jimž bije srdce nepravidelně, dali vyšetřit. Bez léčení mají až pětinásobně vyšší riziko mrtvice. 

"Pětinu arytmií má na svědomí fibrilace síní, což je vlastně míhání síní, při němž v srdci vzniká krevní sraženina. Proces je bohužel zcela bezpříznakový, pacient nic necítí," řekl dnes novinářům předseda České společnosti pro aterosklerózu Michal Vrablík. 
    
"Člověk většinou může nepravidelnost poznat i sám, protože cítí občas nepravidelné srdeční údery. Nebo si může změřit sám pulz na tepně na ruce, nebo může zajít ke svému praktickému lékaři. Tam se dá zajistit vyšetření, jednak EKG, a když je to občasná arytmie, dá se zařídit 24hodinové monitorování," upřesnil místopředseda České neurologické společnosti a primář neurologického oddělení Nemocnice Jihlava Ondřej Škoda. 
    
Pokud se krevní sraženina uvolní ze srdce do krevního řečiště, může se dostat až do mozku a vytvořit tam překážku v zásobení okysličenou krví, vzniká mrtvice. "Těmto tragickým důsledkům je lepší předcházet. Stačilo by, aby lidé chodili pravidelně na preventivní prohlídky. Při měření tlaku jsme schopni zjistit nepravidelnost rytmu a potvrdit podezření na fibrilaci," dodal předseda Rady Mladých praktiků Norbert Král. 
    
"Když je to v časné fázi, dá se pokusit navrátit pravidelný rytmus tzv. kardioverzí, ale hlavně se dá podávat lék, který zajišťuje prevenci trombů a jejich vmetení do mozku, tedy příznaků mozkové příhody," doplnil Škoda. 
    
Pacienti se zjištěnou fibrilací musejí užívat léky na ředění krve, které případnou sraženinu rozpustí. Musejí je brát celoživotně, riziko mozkové mrtvice je totiž u nich trvalé. 
    
V EU trpí fibrilací síní čtvrtina lidí nad 40 let. V ČR je potvrzena tato diagnóza nanejvýš u 200.000 pacientů, procentnímu podílu evropských zemí by odpovídalo půl milionu pacientů. Fibrilaci léčí lékaři různých odborností, praktici, kardiologové, internisté a neurologové, společná data záchytu a léčby tedy nejsou. "Pomohl by národní plán na prevenci mrtvice, který už mají v Británii a v Irsku," doporučil předseda pacientského sdružení ICTUS Jan Dohnálek.
 
zdroj: ČTK