Neznámý útočník drží několik rukojmí v kavárně v Sydney

Nejméně jeden ozbrojený útočník drží několik rukojmích v kavárně Lindt Chocolat Cafe v centru australského Sydney. Oznámila to dnes australská média. Policisté rušnou obchodní čtvrť Martin Place ihned uzavřeli a místo obklíčili. V okně kavárny je vyvěšena černobílá vlajka s arabským nápisem údajně podobná té, kterou používají islamisté v Iráku a v Sýrii. Australský premiér uvedl, že úřady zatím neznají motiv pachatele.

Existují ale prý určité indicie, že by mohlo jít o politicky motivovaný čin. Podle australské televize Network Ten ozbrojenec prohlásil, že na různých místech v Sydney rozmístil čtyři bomby - dvě přímo v kavárně a další dvě v obchodní čtvrti města. Požaduje prý také, aby do kavárny byla doručena vlajka extremistické organizace Islámský stát, a chce mluvit přímo s australským premiérem Tonym Abbottem. Televize se tyto informace dozvěděla od dvou žen zadržovaných v kavárně, kterým únosce evidentně dovolil telefonovat.
 
Po více než pěti hodinách z kavárny tři rukojmí utekli, a po nich následovaly dvě ženy. Obě na sobě měly zástěry zaměstnanců kavárny. Kolik zadržovaných ještě v kavárně zbývá, zatím není jasné.
 
"V této fázi nemáme žádné informace, že by byl někdo zraněn," řekla zástupkyně policejního komisaře státu Nový Jižní Wales Catherine Burnová a dodala, že policejní vyjednávači už s ozbrojencem navázali kontakt. Podle deníku The Daily Telegraph také policie dotyčného již identifikovala, jeho jméno ale zatím zveřejněno nebylo. "Byl poměrně klidný. Byl docela vysoký, ve věku přes 45 let a vypadal původem z Blízkého východu," popsal dotyčného televizi ABC nejmenovaný svědek.
 
Nedlouho poté, co se objevily informace o obsazení kavárny, vyšlo rovněž najevo, že byla kvůli podezřelému balíčku evakuována známá budova opery v Sydney. Nebylo jasné, zda a případně jak spolu oba incidenty souvisejí.
 
Na televizních záběrech z místa jsou vidět rukojmí uvnitř kavárny, kteří mají ruce nad hlavami nebo je opírají o výlohu, popsal server news.com.au. Rukojmích údajně může být až 40, asi 30 zákazníků a deset zaměstnanců.
 
"Nevíme, jestli je to politicky motivované. Jsou tady ale určité indicie, že by mohlo být," prohlásil na krátkém briefingu australský premiér Tony Abbott. "Jde o velmi znepokojivou událost. Chápu veškeré obavy a úzkost Australanů," dodal. Místní obyvatele vyzval ke klidu. Policejní komisař Andrew Scipione nevyloučil, že jde o teroristický útok, nicméně to ani nepotvrdil.
 
Vše údajně začalo dnes kolem 9:44 místního času (v neděli 23:44 SEČ), kdy na policii přišlo hlášení o pohybu muže s podezřelou taškou (v níž mohla být zbraň), který vešel do kavárny a obchodu s cukrovinkami Lindt v centru Sydney. Celá oblast byla vyklizena, uzavřeny byly okolní kanceláře a obchody, evakuován byl například i nedaleký americký konzulát.
 
Podle některých informací je na vlajce uvnitř kavárny napsána arabsky takzvaná šaháda, tedy islámské vyznání víry: "Není boha kromě Alláha a Mohamed je jeho prorok". Tento typ vlajky prý využívají například islamisté z fronty An-Nusra operující v Sýrii. Sekulární muslimský vůdce ze Sydney Jamal Daoud vyjádřil předpoklad, že útočník je jedním ze 70 osob, kterým Austrálie zabránila odjet bojovat do Sýrie.
 
Austrálie se na začátku října zapojila do přímé vojenské akce v Iráku, kde koalice vedená USA podniká útoky na pozice radikálů z hnutí Islámský stát. Země odhaduje, že v Iráku a Sýrii po boku islamistů bojuje asi 60 jejích občanů. Další zhruba stovka Australanů radikální skupinu podporuje formou verbování bojovníků nebo jim poskytuje finance.
 
zdroj: ČTK